Efeler Gazetesi

DP Aydın’daki tüm ilçelerde aday çıkaracak

DP Aydın’daki tüm ilçelerde aday çıkaracak
10 Ekim 2023 - 11:31

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, Aydın Gazeteciler Cemiyeti’ne (AGC) ziyarette bulundu. Ziyarette yerel seçimlere dönük il il, ilçe ilçe teşkilat bazında hazırlıklara başladıklarını söyleyen Genel Başkan Uysal, Aydın’da da tüm yurtta olduğu gibi gerek büyükşehir belediye başkan adayı ve gerekse ilçelerde ayrı ayrı aday çıkarmayı planladıklarını belirtti.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Aydın’a gelen DP Lideri Uysal, geçtiğimiz gün Buharkent’te mevcut Buharkent Şoförler Odası Başkanı olan Fatih Yıldırım’ı belediye başkan adayı olarak açıkladı. İldeki iki günlük temasları kapsamında beraberindeki DP Aydın İl Başkanı Serhat Emanet ve yönetim kurulu üyeleriyle birlitke AGC’ye de ziyarette bulunan Uysal, halihazırdaki seçim çalışmalarıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. DP olarak 81 ilde kendi adaylarıyla yerel seçimlere katılmayı planladıklarını söyleyen Uysal, Aydın’ın da bu kapsamda kendileri için çok önemli bir nirengi noktası olduğunu vurguladı.

“YEREL SEÇİM HAZIRLIKLARIMIZI YAPIYORUZ”

Yerel seçimlere yönelik hazırlıkları sürdürdüklerini belirten Uysal, “Türkiye için çok hassas ve çok önemli, zaman zaman da altını çizdiğimiz Türk Demokrasi’nin belki de en zor seçimi dediğimiz bir seçimi geride bıraktık. Seçimin ardından da 2024 yılı Mart ayında da yerel seçimler gerçekleşecek. Bir yanda insanlarımızın günlük can yakıcı meselelerinden olan hayat pahalılığıyla birlikte yerel seçim gündemi de siyasetin ana maddelerinden birisi. Siyasi partilerin varlığı bir sonraki seçime hazırlanmaktır. Biz de bütün teşkilatlarımızla bu manada hele hele Şehit Başbakanımız Adnan Menderes’in memleketi başta Aydın’da olmak üzere tüm buralarda hazırlıklarımızı yapıyoruz. O açıdan yavaş yavaş yaz sezonunun da artık sonuna geliyoruz. Siyaseti seven bir toplumsal alt yapıya sahip bölgelerimizde bu açıdan insanlarımızın daha fazlasıyla ilgisinin uyandığını da görüyorum” dedi.

“BÖLGEDEKİ TÜM ÜLKELERİN ALEYHİNEDİR”

Filistin-İsrail arasında devam eden çatışmalarla ilgili de konuşan Uysal ,”Bölgede olan bitenlere baktığımızda bugünlerde çok dikkatle Türkiye’nin de üzerinde titremesi gereken hadiseler oluyor. Filistin’de yaşanan hadiseler, sadece günübirlik tansiyonun yükselmesi değil çok kalıcı başta Filistin olmak üzere bölgedeki tüm ülkelerin aleyhinedir. Biraz daha bakış açısını genişletirsek adeta 11 Eylül sonrası terörle mücadele diyerek Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak ve Afganistan’da yaptığı operasyonlara benzer bir duruma benziyor. Saldırıların üzerine İran’ı da dahil ederek başta Türkiye olmak üzere bölge ülkelerini de etkileyebilecek şekilde yansımaları olabilecek gelişmelere gebe olarak değerlendiriyorum. O açıdan çok dikkatli olmak lazım. Endişem odur ki Filistin’in haklı mücadelesini gölgeleyecek. İsrail’in çok uzun süredir içe kapandığı siyasetinde de İsrail Başbakanı Netanyahu’nun sıkışması sonrasında uluslararası alanda meşruiyet sahasını genişleterek uzun yıllardır fırsat buldukça planlamalarını icra ettikleri bir iklime kavuşurlar endişesini açıkçası taşıyoruz” diye konuştu.

“2019’UN ŞARTLARIYLA BUGÜNÜN ŞARTLARI FARKLIDIR”

Yerel Seçim startını Aydın’da başlatmalarına ilişkin konuşan Uysal, “Çok özel bir vurgu yapmaya hacet yok. Aydın bizim için çok önemli bir nirengi noktasıdır. Sadece Aydın değil, DP’nin gelişim çizgisine baktığımızda İzmir’den başlayarak Ege illeri siyasette fark yaratmış yerlerdir. DP’den Aydın’da hepsini rahmetle yadettiğimiz İsmet Sezgin’den isimli isimsiz bakanlara, milletvekilleri, belediye başkanlarına kadar çok sayıda yetişmiş değer var. Son 20 yıldır siyasetin sıkıştığı bir iklim var. Siyahla beyaz arasına sıkışmış Türkiye’deki kutuplaşmanın buralara farklı yansımaları var. Biz yeniden uçlara kaymış siyaseti makul çoğunluğun etrafında bu ülkede milli ve dini değerleriyle Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin değerleriyle makul çoğunluğu inşa etme noktasında bir hedefimiz var. O açıdan Buharkent vesile oldu ama teşkilatlarımız tüm ilçelerde sadece Aydın’da da değil tüm Türkiye’de içinde bulunduğumuz siyasi şartlar elbette gözardı etmeden kendi hazırlıklarımızı yapıyoruz. 2019’un şartları farklı bugünün şartları farklı. Geçtiğimiz yerel seçimlerde DP’den Aydın’da aday olan isimlerle ne benim ne de teşkilatımızın herhangi bir görüşmesi mevzubahis değil” ifadelerini kullandı. YENİ KIROBA

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi