Efeler Gazetesi

Cumhuriyetin 100.yılı Aydın Özel Başak Kolejinde gururla ve coşkuyla kutlandı

Cumhuriyetin 100.yılı Aydın Özel Başak Kolejinde gururla ve coşkuyla kutlandı
03 Kasım 2023 - 11:58

Cumhuriyetin doğum günü, 100.yılı Aydın Özel Başak Kolejinde gururla ve coşkuyla kutlandı. Kutlama programı öğrencilerin korteji ile başladı.

 

Tüm Aydın Özel Başak Koleji ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri ve velilerin katılımıyla gerçekleşen kutlama programında, günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmanın ardından Aydın Başak Koleji Kurucu Temsilcisi F.Alp Ayaydın’ın Cumhuriyetimizin 100. Yılına ithafen gerçekleştirdiği konuşmasında,

“Değerli anneler, babalar, değerli başak ailem, sevgili çocuklar Bugün burada, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünü coşku ve gurur içinde kutlamanın iftiharını yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin ilan edildiği 29 Ekim 1923 tarihi, medeniyetimizin dönüm noktalarından biridir. Bu özel günün anlamını kavramak ve Cumhuriyetimizin ne anlama geldiğini anlatmak için bir aradayız. 100 yıl önce savaşlarla harap olmuş, fakir düşmüş, enerji kaynaklarından yoksun imparatorluğun son derece kısıtlı insan kaynaklarını eğitim reformuyla harekete geçiren ve Müslüman ülkeler arasında öne çıkması, dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmesi başta Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet ve onu tamamlayan demokratik rejim sayesinde olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olarak, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesini benimseyerek, Türk milletinin kaderini eline almış ve ulusal bağımsızlığı sağlamıştır. Cumhuriyet, demokrasi, özgürlük ve adaletin teminatıdır. Ama cumhuriyet aslında saydıklarımızdan çok daha fazlasıdır.

Cumhuriyet, Isparta’nın köyünden bir çiftçi çocuğu olarak çıkıp bu ülkeyi yöneten çocuktur, kendi şirketini kuran, dünyayı sallayan girişimci bir Türk kadınıdır, Mardin’in ücra ücra bir köşesinden 8 çocuklu bir ailenin çocuğu olarak çıkıp Nobel ödülü alan kişidir, sınıfta özgüvenle parmak kaldıran bir kız çocuğudur, kendi hayallerini kurma özgürlüğüne sahip olan herkestir. Cumhuriyet sizsiniz, biziz, hepimiz.

Bugün, Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde, bu değerlere sahip çıkma ve Cumhuriyetimizi daha da ileriye taşıma sorumluluğumuzu bir kez daha hatırlatıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, birlik ve beraberlik içinde daha aydınlık bir geleceğe doğru ilerlemeye devam edecektir.

Atatürk’ün öğretilerine ve Cumhuriyetimizin temel değerlerine bağlılığımızı yineleyerek, daha aydınlık ve müreffeh bir Türkiye için el birliğiyle çalışmaya devam edelim.

Ebedi güneşimizin aydınlattığı 100 yıllık medeniyet ormanımızda, 32 senelik bir çınar olarak, nice fidanlar yetiştirmek dileğiyle, İyi ki doğdun Cumhuriyet! “ diye sözlerini sonlandırdı.

Türkiye Cumhuriyeti bir destandır ve bu destanı ilk gün coşkusuyla dile getiren öğrenciler, sundukları şiirler ve oratoryoyla göz doldurdular. Atatürk’ün izinden giden Başaklı öğretmen ve öğrencilerin valsi ayakta alkışlanırken zeybek gösterisi göğüsleri kabarttı. 100 Başaklıyla kurulan ve birbirinden güzel marşların yer aldığı müzik korosunun ardından “100. Yıl Özel Konseri”nde sahne alan genç müzisyen Doğukan Çimen, kutlama programını” taçlandırdı. (HABER MERKEZİ)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi