Efeler Gazetesi

CUMHURİYET HALK PARTİSİ, AYDIN’DA MECLİS BAYRAĞINI ALDI

CUMHURİYET HALK PARTİSİ, AYDIN’DA MECLİS BAYRAĞINI ALDI
03 Mayıs 2023 - 14:13

Partilerin kent kent tahmini oy oranları son anket ile belirlendi. Anket sonuçlarında Cumhuriyet Halk Partisi Aydın’da 4 milletvekili çıkartarak 1’inci parti oldu.

14 Mayıs Genel Seçimleri’ne kısa bir süre kala iller bazında gerçekleştirilen son milletvekilliği anketinin sonuçlarına ulaşıldı. Diken’in ulaştığı bilgilerde, kentlerdeki toplam seçmen sayısı, ilk defa oy kullanacakların sayısı ve bunun toplam seçmen sayısına oranı gibi verilere de yer verildi.

Çalışmada ayrıca ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) oy verme potansiyeli yüksek demografik gruplar’ ve ‘CHP’nin ulaşabileceği tavan oy oranı’ notuyla hedef de belirlendi.

AYDIN’DA CHP, AK PARTİ’Yİ SOLLADI

Anket sonuçlarında yer alan verilerde 14 Mayıs Genel Seçimleri’nde Aydın’da Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 4 milletvekili gönderdiği belirtildi. Dağılımda Cumhuriyet Halk Partisi’ni AKP 3 ve İYİ Parti 1 milletvekili çıkartarak takip etti. Bu tabloya göre, 28. dönemde Aydın’da dağılım CHP 4, AKP 3 ve İYİ Parti 1 milletvekili olarak sonuçlandı.

Ayrıca, Aydın’da ankete katılan vatandaşların %36,7’sinin oyunu alan Cumhuriyet Halk Partisi’nin tavan oy oranı %40,56 olarak belirtildi.

Anket sonucu şu şekilde;

CHP: 36,7/40,56

AKP: 26,8

İYİ Parti: 17,6

HDP: 7,7

MHP: 6,0

Saadet: 0,7

Diğer: 4,6

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi