Efeler Gazetesi

Çondur: “İhracatçılarımız çifte bayram sevinci yaşadı”

Çondur: “İhracatçılarımız çifte bayram sevinci yaşadı”
09 Temmuz 2022 - 1:50

Gıda arz güvenliğini sağlama gerekçesiyle T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2022 yılı Ocak ayında zeytinyağı ihracatına getirilen kısıtlama, 7 Temmuz 2022 tarihi itibariyle kaldırıldı.

2022 yılı Ocak ayında Resmi Gazete yayınlanan Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğ’de ambalaj miktarı 5 kilogramı geçen zeytinyağına getirilen ihracat kısıtlamaları kaldırıldı.
Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, ülkemiz tarımsal ürünlerinin ihracatında önemli bir paya sahip olan zeytinyağına getirilen ihracat kısıtlamasının, ihracatta sürdürülebilirliği olumsuz etkilediğini zeytinyağı ihracatındaki kısıtlamanın kaldırılmasının son derece yerinde bir karar olduğunu belirtti.
Ülkemizde zeytinyağı ihracatının %50 ‘sinin dökme zeytinyağı olarak yapıldığını belirten Çondur, alınan bu kararın hem üreticilerimizi hem de ihracatçılarımızı memnun edeceğini ve çifte bayram sevinci yaşayacaklarını belirtti. Zeytinyağına ihracat yasağının kaldırılmasını yetkili mercilere katılım sağladıkları her toplantıda aktardıklarını belirten Çondur, alınan karar için T.C. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Prof.Dr. Vahit Kirişçi’ye, zeytinyağı sektörümüzün taleplerini dile getiren Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er’e ve emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi
Nethas Bilişim