Efeler Gazetesi

CHP’Lİ BÜLBÜLDEN UÇUM’A HUKUK DERSİ

CHP’Lİ BÜLBÜLDEN UÇUM’A HUKUK DERSİ
26 Ocak 2021 - 20:22

“UÇUM ANAYASA’YA KARŞI GELİYOR”

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un, AYM ve AİHM kararlarının esastan bağlayıcı olmadığı yönünde ifadelerine sert tepki gösterdi. Bülbül, “Böyle bir hukuk bilmezlik olamaz. Bu tam bir aymazlıktır. AİHM ve AYM’nin kararlarının bağlayıcı olup olmadığı hakkında bir tartışma yürütebiliyorsanız Anayasa’ya karşı suç işliyorsunuz demektir” dedi.

AKP’nin söylemleri ve uygulamalarıyla AİHM ve AYM’yi itibarsızlaştırmaya çalıştığını belirten Bülbül, “AYM ülkemizin en üst yargı merciidir. AİHM ise ülkemizin sözleşmeyle yargı yetkisinin ve kararlarının bağlayıcılığını tanıdığımız bir yargı merciidir. Tarafı olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde de tarafların mahkemenin verdiği kesinleşmiş kararlara uymaya taahhüt ettikleri yazar. Anayasa’nın 90’ıncı maddesine göre usulüne uygun olarak yürürlüğe konulan uluslararası antlaşmalar da kanun hükmündedir. Anayasanın 153. Maddesine göre de Anayasa Mahkemesinin kararları kesindir ve yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Belli ki CMK ve HMK hükümleri bir yana Mehmet Uçum Anayasamızı tanımıyor, normlar hiyerarşisi diye bir kavramı hukukçu olarak bilmiyor. Bu kapsamda sözleşmeye taraf olan devletler açısından AİHM kararları bağlayıcıdır. Bu durum gayet nettir, takdire açık değildir. Madem bağlayıcı değil bu o halde sormak istiyorum bu sözleşme neden var?” şeklinde konuştu.

ANAYASAL DÜZENE KARŞI GELİYOR

Bülbül, Uçum’un Anaysal düzene karşı geldiğini ifade ederek, “Bu hükümleri anlamak bu kadar zor olamaz. Siz çıkıp bu kararlar bağlayıcı değil ve bunu düşünenlerin de siyasi yaklaşımla hareket ettiklerini söylerseniz esas kendinizin hukuku sadece siyasi yaklaşımlarla yorumladığınızı ispat etmiş olursunuz. Bunun hukukta bir karşılığı yoktur. Bu durumun karşılığı Anayasal düzene ve uluslararası hukuktaki ortak değerlere karşı gelmektir” dedi. HABER MERKEZİ

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi