Efeler Gazetesi

CHP’li Bülbül’den Avukatlık Kanunu’na tepki

CHP’li Bülbül’den Avukatlık Kanunu’na tepki
03 Haziran 2022 - 22:53

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Avukatlık Kanunu’nda değişiklik öngören kanun teklifi hakkında, “Bu teklif yandaş baroya kaynak sağma teklifidir” ifadelerini kullandı.

Meclis’te görüşmelerine başlanan Avukatlık Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ilgili CHP adına Aydın Milletvekili, Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül söz aldı. Nitelikli yasama yapılmadığını, kanunların Saray’daki kurullar tarafından hazırlandığını ve muhalefetin tüm itirazlarına rağmen değiştirilmeden yasalaştırıldığını savunan Bülbül, “Bu ucube sistemle Türkiye’de anayasal hak ve özgürlüklerimiz tamamen kullanılamaz hâle geldi” dedi.
Milletvekili Bülbül, şöyle konuştu:
“Bu kanun teklifiyle kendi baronuza kaynak sağlamaya çalışıyorsunuz. 54 bin üyesi olan İstanbul Barosuna 20 milyon lira para ayırıyorsunuz ve 2 bin 500 üyesi olan İstanbul 2 No.lu Barosuna ise 4,5 milyon para ayırıyorsunuz. Bursa Barosunda 5 bin avukat var buraya 4,2 milyon lira para ayırıyorsunuz. 165 bin avukat var. Bunların 50 bini işçi avukat. Getirdiğiniz bu yasa teklifiyle işçi avukatların, asgari ücretin altında çalışan avukatların hangi sosyal, ekonomik derdine çare buluyorsunuz? CMK ücretlerini asgari ücret düzeyinde mi düzenliyorsunuz? Yani adli yardım paralarını, iki yıldan beri alamadıkları adli yardım paralarını “Buyurun, alın.” mı diyorsunuz?”
“YARGIDA ÇİFTE STANDART”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Çubak’ta yaşanan saldırının davasında “yakın o evi” diyen sanığın cezasının ertelenmesine tepki gösteren Bülbül, “Bir linç girişimi var ama dava asliye cezada açılıyor, adam öldürmeye teşebbüsten açılmıyor ve cezanın ertelemesi kararı veriliyor. Bir tek tutuklamaya sevk yok. Cumhurbaşkanına yönelik bir tweet atıldığı zaman, vatandaş tutuklanıyor; böyle çifte standart olmaz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında açılan davada mahkeme ‘Ne karar vereyim acaba?’ diye düşünüyor. Sonraki gün Canan Kaftancıoğlu davası… Ana muhalefet partisi milletvekilleri, hukukçuları artık mahkeme mahkeme geziyor. Davalarla uğraşıyoruz” dedi.
“BİR SENE OLDU SUÇ DUYURUSUNDA İLERLEME YOK”
Hâkim Akın Gürlek’in bakan yardımcısı olarak atanmasına da değinen Bülbül, “Sezgin Baran Korkmaz’ın yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasında ve mal varlığı tedbirinin kaldırılmasında talebi bulunan İstanbul Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz şu anda Bakan Yardımcısı. Konu hakkında suç duyurusunda bulundum. Bir sene oldu hala ses yok. Şimdi de ÇHD, Sözcü, Canan Kaftancıoğlu, Demirtaş davası gibi davalara bakan hâkim Akın Gürler bakan yardımcısı oldu. AKP iktidara destek veren hâkim ve savcıları koruma altına alıyor. Akın Gürlek de Hasan Yılmaz da ve bunun gibi karar verenler de geçmiş dönemlerde olduğu gibi, Zekeriya Özler de olduğu gibi yargılanacaklar, hesap verecekler, hiçbir yere kaçamayacaklar, hukuk devletinde hesap verecekler” diyerek tepki gösterdi.  HABER MERKEZİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi