Efeler Gazetesi

CHP’Lİ BÜLBÜL’DEN “ACİL DESTEK PAKETİ” ÇAĞRISI

CHP’Lİ BÜLBÜL’DEN “ACİL DESTEK PAKETİ” ÇAĞRISI
05 Aralık 2020 - 18:34

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, çiftçiler ve kantinci esnafı için acilen destek paketleri hazırlanması gerektiğini belirtti.

Meclis Genel Kurulunda konuyla ilgili açıklama yapan Bülbül, ilgili bakanlıklara da soru önergesi verdi.

Çiftçilerle ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle önerge veren Bülbül, önergesinde şunları değindi:

“Çiftçiler desteklenmediğinden üreticiler kar edememekte hatta tarım alanları boş kalmaktadır. Çiftçiler salgınla birlikte kar edemez durumdalardır. İçinden geçtiğimiz bu kriz ortamında Tarım Kredi Kooperatifleri, haciz işlemlerini başlatmaktadır. Kredi kullanan ve yapılandırmaya girmeyen ekonomik açıdan sıkıntı çeken çiftler için gerekli desteklerin oluşturulması zorunluluk arz etmektedir. İhracatın artması için tarım politikasının gözden geçirilmesi ve çiftçilere verilecek desteklerin oluşturulması zorunlu hale gelmiştir. Çiftçilere destek olmak için teşviklerin hazırlanması, acilen hibe paketlerinin oluşturulması yerel üretimimiz için kritik öneme sahiptir. Bu kapsamda, çiftçilerin kredi ödemeleri hakkında herhangi bir yapılandırma yapılması planlanmakta mıdır? Çiftçiler için hibe paketi hazırlanması kapsamında bir çalışma var mıdır?”

BİR ÖNERGE DE TİCARET BAKANINA

CHP’li Bülbül, kantin esnafıyla ilgili de Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a soru önergesi verdi. Önergede, Mart ayından beri tükkanını açmayan tek esnafın okul kantini esnafı olduğunu belirterek, “Okulların kapanmasıyla işsiz kalan kantinciler salgın krizinden en çok zarar alan esnaflardan biridir. Yüz yüze eğitimin kısa süreliğine devam etmesine rağmen öğrencilerin çoğunluğu okula gitmemiştir. Bu kapsamda çeşitli tedbirlerin ve destek mekanizmalarının oluşturulması gerekmektedir. Kantin esnafının ayakta kalması için temel gider kalemi olan kiraların 1 yıl süreyle okul kantinlerinden alınmaması zorunluluk arz etmektedir. Bu kapsamda, Kantin esnafı hakkında oluşturulan ya da planlanan bir destek mekanizması var mıdır?” diye sordu. HABER MERKEZİ

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi