Efeler Gazetesi

CHP’Lİ BÜLBÜL: “BU KANUN SÜLEYMAN SOYLU KANUNU”

CHP’Lİ BÜLBÜL: “BU KANUN SÜLEYMAN SOYLU KANUNU”
26 Aralık 2020 - 18:29

Kamuoyunda tepkilere neden olan Kitle İmha Silahlarının Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun Teklifiyle ilgili görüşmeler Meclis’te başladı. Dün gece geç saatlere kadar devam eden görüşmelerde konuşan CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yüklendi.

“Bu kanun Süleyman Soylu kanunu” diyen Bülbül, “Bu kanun Anayasa’yı tanımayan, hukuku tanımayan, hukuk devletinden zerre kadar nasibini almamış Süleyman Soylu denilen kişiye yetki veren bir kanun. Derneklerle ilgili ‘Anayasa’yı tanımam, AİHM’i tanımam’ diyen İçişleri Bakanı karar verecek. Derneklerle ilgili kanun teklifinin 15’inci maddesi Anayasa’nın 10 maddesini ihlal ediyor. Muhalif derneklerin ifade özgürlüğünü, dernek kurma özgürlüğünü, örgütlenme özgürlüğünü bir kenara itip suskun toplum yaratılmak isteniyor” şeklinde konuştu.

HOROZ DÖVÜŞÜ ÖRNEĞİNE TEPKİ

Kanun teklifinin imzacısı olan AKP’li Abdullah Güler’in teklifi savunurken hayvanseverler derneğinde horoz dövüşü yapıldığı ve yasa dışı bahis oynatıldığı ilişkin verdiği örneğe atıfta bulunan Bülbül, “Hiç kimse çıkıp da bize horoz dövüşmesiyle ilgili derneklerin bu kanunla bağlantısını anlatmasın. Böyle bir derdiniz varsa hayvanları hakları kanunu getirirsiniz, hep birlikte çıkarırız. Terörün finansmanıyla ilgili olmayan şeyleri burada bahsetmeyin” dedi.

BAKIN SİZİN ADAMLAR NE DİYOR?

CHP’li Bülbül, AKP’li milletvekillerinin “sürekli eleştiriyorsunuz” sözlerine de yanıt verdi. Avukatlara şüpheli işlem konusunda bildirim zorunluluğu getiren ve sır saklama yükümlülüğünü ihlal eden maddeye AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın daha önceki dönemlerde başkanlığını yaptığı Hukukçular Derneği’nin de itiraz ettiğini belirten Bülbül, “Bakın, sizin adamlarınız ne diyor, ne diyor Hukukçular Derneği ‘Avukatlara ‘şüpheli işlemleri ihbar zorunluluğu’ getiren kanun teklifi ‘hukuk güvenliğini’ alenen tehdit etmektedir.’ diyor” dedi.

KİMDEN KORKUYORSUNUZ?

Kanun teklifinin gerekçesinde defalarda FATF’nin tavsiye kararlarına atıfta bulunulduğunu ancak tavsiye kararlarında siyasilerle ilgili maddenin teklife konmadığını belirten Bülbül, “Mali Eylem Görev Gücü’nün 12 no.lu Tavsiyesi’nde bulunan faydalanıcıların; siyasi bir kişi ve kuruluşlarla ilgili makul tedbirlerin alınması ve siyasi nüfuz sahibi kişinin aile bireyleri ve yakınları için bu tedbirlerin uygulanmasıyla ilgili mevzuat değişikliğini niçin getirmiyorsunuz? Kimden korkuyorsunuz?” diye sordu. HABER MERKEZİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi