Efeler Gazetesi

CHP’li 11 başkandan ortak açıklama

CHP’li 11 başkandan ortak açıklama
11 Mart 2022 - 18:43

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun da arasında yer aldığı CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı, artan akaryakıt maliyetleri nedeniyle toplu taşıma ücretlerinde çok ciddi artışlar olmasının kaçınılmaz hale geldiğine dikkati çekti.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun da arasında bulunduğu CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı, artan yakıt fiyatları ve bunun toplu ulaşıma yansımalarıyla ilgili ortak açıklama yaptı.

CHP’li başkanların açıklamasında, “Türkiye ekonomisinin içinden geçtiği zor süreçte, ekonomik öngörülebilirlik yerini ne yazık ki günlük fiyat artışları ve istikrarsız süreçlere bırakmıştır. Yeni koşullar vatandaşlarımızı olduğu gibi yerel yönetimlerimizi de ciddi zorluklarla karşı karşıya bırakmaktadır. Bir süre öncesine kadar dövizdeki hızlı yükseliş nedeniyle akaryakıt fiyatlarında hızlı yükselmeler olmuştur. Bu yükselişler devam etmekte olup, tarihte ilk kez ülkemizde art arda 7 gün boyunca akaryakıt fiyatları zamlanmıştır” denildi.

“DUYMAZDAN GELİNDİ”

Sadece yılbaşından bu yana geçen 70 günde akaryakıt ücretlerinin yüzde 94’ten daha fazla artış gösterdiğini kaydeden CHP’li başkanlar şunları kaydetti:

“Benzer artış, enerji fiyatları için de geçerlidir. Bu sıra dışı artışlar bir süre önce toplu taşımada gerçekleşen fiyat artışlarını artık kadük hale getirmiş hatta durumu öncekinden bile zorlaştırmıştır. Büyükşehirlerimizde sağlıklı ve sürdürülebilir toplu taşıma hizmeti belediyelerimizin en önemli vazifelerindendir. Toplu taşımada kullanılan akaryakıt ve elektrik gibi artan personel maliyetleri, yurt dışı yedek parça kaynaklı bakım onarım maliyetleri de artık belediyeler tarafından kaldırılamayacak kadar zamlanmıştır. Ne yazık ki daha önce defalarca talep ettiğimiz, toplu taşımada kullanılan akaryakıttan en azından ÖTV alınmasın önerimiz de merkezi idare tarafından duymazdan gelinmiştir.”

“GEÇEN YILLARA RAĞMEN DESTEK ARTIRILMADI”

Tüm bu süreçler ele alındığında toplu taşıma ücretlerinde yakın zamanda çok ciddi artışların olmasının kaçınılmaz hale geldiğini kaydeden CHP’li başkanlar, “Üzülerek ifade ederiz ki, elimizde olmayan nedenlerle bu artışları vatandaşlarımıza yansıtmak durumunda kalacağız. Ayrıca, yasa gereği ve Meclis kararları çerçevesinde toplu taşımayı ücretsiz kullanan çok sayıda vatandaşımız vardır. Vatandaşlarımızın sağlıklı hizmet alması adına, 2016 yılında yayınlanan yönetmelikle, belediyelerin şehir içi toplu taşıma yetkisi verdiği özel şahıslara ait araçlara ödenen 1.000 TL’lik destek ise aradan geçen yıllara rağmen artırılmamıştır. Bu durum, kimi zaman taşımacılarla, toplu ulaşımı ücretsiz kullanan vatandaşlarımızı karşı karşıya getirmektedir. Hükümetin, bu destek uygulamasında da fiyat artışına giderek, toplu taşımada yaşanan tatsızlıkların önüne geçmesi çok kolaydır. 11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak açıklamamızı kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız” açıklamasında bulundu. SEMİH BAŞKAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi
Nethas Bilişim