Efeler Gazetesi

Çanakkale şehitleri anıldı

Çanakkale şehitleri anıldı
19 Mart 2021 - 10:16

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106’ncı yıldönümü nedeniyle Aydın Valiliği önünde tören düzenlendi. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan program, şehitler için okunan duayla son buldu.

Aydın’da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106’ncı yıldönümü nedeniyle tören düzenlendi.

Valilik önünde düzenlenen törende ilk olarak, Vali Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Personel Albay Feramis Duran, Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın Şehit Aileleri ve Gazileri Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Ece ve Aydın Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Dayanışma Derneği Başkanı Sevil Esin, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

“CANLARINI FEDA ETTİLER”

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden etkinlikte, günün anlam ve önemine ilişkin konuşan Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Yılmaz, “Tarih boyunca aziz milletimizin evlatları vatan uğruna, millet uğruna, Allah yolunda savaşıp mukaddes değerler için canlarını feda etmişlerdir. Anadolu’yu yurt tuttuğumuz Malazgirt’ten bu yana Yemen’de, Hicaz’da, Balkanlar’da, Güneydoğu’da, Çanakkale’de ve 15 Temmuz’da bu topraklar için can veren yiğitlerimiz, bu memleketi Türk milletine vatan etmişler, bu vatanda hür, bağımsız, huzur ve güven içinde yaşamamızı sağlamışlardır. Türk anası, evladını askere gönderirken ya şehit ol ya gazi diyerek yavrusunun vatana kurban olmasına rıza göstermesinin sebebi Kur’an – ı Kerim’de yüce Mevla’nın ‘Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyin, bilakis onlar diridirler. Lakin siz farkında olmazsınız’ buyurmasıdır” ifadelerini kullandı.

“ÇANAKKALE, İNANCIN ZAFERİDİR”

Yılmaz, “Tarih ve kültürden aldığı ilhamla yıllar yılı hak yolunda mücadele eden, adalet ve hakşinaslıkta düşmanının bile takdirini kazanan milletimiz, dimağında şehitlik denilince ilk akla gelen 250 bin yiğidimizi toprağa verdiğimiz Çanakkale Zaferi’dir. Çanakkale demek, zenginlik, gurur, kibir ve gücün karşısında inancın, mücadelenin ve vatan sevgisinin zaferi demektir. Çanakkale demek, düşmanların devasa teçhizatla donanmış, müstemleke topraklarından toplanıp getirilmiş, amaçsız askerlerin vatanı için canını hiçe sayan, ‘Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı. Düşün altında binlerce kefensiz yatanı. Sen şehit oğlusun incitme, yazıktır atanı. Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı’ ifadesiyle hareket eden Türk ordusu karşısında yerle yeksan olması demektir. Bizim için Çanakkale, merhum Mehmet Akif’in ‘Sahipsiz olan memleketin batması haktır. Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır’ mısralarında ifade edildiği gibi, vatana sahip çıkmak, memleketin her hanesinden bir evladını vatana kurban vermek ve Çanakkale geçilmez damgasını tarihe vurmaktır. Bugün hür bir memlekette huzur içinde yaşıyor olmamız, tarih boyunca bu topraklar için can verip can alan, mücadele ederek ter döken atalarımıza borcumuzdur. Bu borcu ödemek için yapmamız gereken Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk. Onu yaşatacak ve yükseltecek sizlersiniz’ ifadesinde belirttiği gibi devletimizin güçlü olması, güçlü devletlerle rekabet edecek seviyeye gelmesi, bilim, teknoloji, spor ve sanatta lider ülke konumuna gelmesi için mücadele etmek gerekmektedir” görüşlerini dile getirdi.

DUA OKUNDU

Yılmaz’ın konuşmasının ardından öğrencilerden Kübra Yılmaz, günün anlam ve önemine ilişkin şiir okudu. Program, İl Müftüsü Ercan Aksu’nun şehitler için okuduğu duanın ardından son buldu.

Etkinliğe, AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş u temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi