Efeler Gazetesi

BÜLBÜL: “YARGI KARARLARI UYGULANMIYOR”

BÜLBÜL: “YARGI KARARLARI UYGULANMIYOR”
28 Şubat 2019 - 13:49

CHP Milletvekilleri Süleyman Bülbül ve İbrahim Kaboğlu Adli ve İdari yargı ile AİHM’in verdiği bazı kararların uygulanmadığını belirterek Meclis’e araştırma önergesi verdi.

Araştırma önergesinde, AİHM raporuna yer verildi. “AİHM’in 2018 yılındaki adli çalışmalarıyla ilgili verilere göre, Türkiye düşünce ve ifade özgürlüğünden en fazla mahkum olan ülkeler arasında ilk sırada yer almaktadır” denilen önergede, Türkiye’nin mahkumiyet kararları karşısında gerekli yasal düzenlemeleri yapmadığı belirtildi. Yapılan bazı yasal düzenlemelerin ise uygulamada dikkate alınmadığı vurgulanarak “Terörle Mücadele Kanunu madde 7/2 AİHM içtihatları dikkate alınarak ciddi değişiklikler geçirmiştir. Fakat Barış Akademisyenleri yargılamaları açık bir şekilde ortaya koymaktadır ki; uygulama yasada yapılan iyileştirmeleri de dikkate almamaktadır” örneği verildi.

Sadece AİHM kararlarını değil Adli ve İdari yargıda verilen kararları da uygulanmadığı belirtilen önergede, “Bu kararların uygulanmaması en başta hak arama özgürlüğün ve Anayasa’nın bağlayıcılığı ve üstünlüğü ilkesini ihlal etmektedir. İnsanların yaşam alanlarının, çevrenin ve kamunun ciddi zararlara uğrayabildiği bu durumlarda hiçbir yaptırım uygulanmamaktadır” denildi.

Önergede, “Adli ve İdari yargıda verilen kararların ve ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye’yi mahkûm ettiği kararların uygulanıp uygulanmadığı, uygulanmayan kararlar varsa nedenlerinin ne olduğunun ve bununla birlikte uygulamadaki aksaklıkların belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması” talep edildi. HABER MERKEZİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi