Efeler Gazetesi

BÜLBÜL: “SARAYIN GÜNLÜĞÜ 3 BİN 539 ASGARİ ÜCRETE DENK”

BÜLBÜL: “SARAYIN GÜNLÜĞÜ 3 BİN 539 ASGARİ ÜCRETE DENK”
28 Aralık 2020 - 20:03

2021 yılında uygulanacak asgari ücretin yüzde 21.56 oranında zamlanarak 2 bin 324 TL’den 2 bin 825 TL’ye çıktığı açıklandı.

Konu hakkında açıklama yapan CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, açıklanan asgari ücretin yeterli olmadığını belirterek “Yandaşlara milyarlar peşkeş çekiliyor ama konu işçinin, emekçinin hakkı olduğunda kıt kanaat rakamlar önümüze sunulmaya devam ediyor” dedi.

Bülbül, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Milyarlık ihaleler hiç konuşulup incelenmeden, toplantı bile yapılmadan bir telefonla yandaş şirketlere alelacele peşkeş çekiliyor. Kamunun hizmet ve mal alımları kamu ihalelerine bile konu olmuyor. Mesele bu ülkenin işçisine, emekçisine gelince Asgari Ücret Belirleme Komisyonu haftalardır toplanıyor ama belirlenen ücret ne işçinin emeğinin karşılığına denk düşüyor ne de yurttaşın tenceresini kaynatmaya yetiyor.

Açlık sınırı 2 bin 500 olmuşken 2 bin 825 lira asgari ücret, yaklaşık 10 milyon işçiye ‘aç kalın’ demektir.”

CHP’li Bülbül Saray’ın harcamalarını eleştirerek, “Sarayın bir günlük masrafı 10 milyon lira. Bu rakam 3 bin 539 kişinin asgari ücretine karşılık geliyor. Sarayın, giyecek, mefruşat ve tuhafiye yıllık gideri 13 milyon lira 4 bin 601 asgari ücrete denk. Erdoğan’ın bir günlük maaşı ise 2 bin 933 lira. Yani Erdoğan, işçinin emekçinin alın teriyle bir ay boyunca çalışıp aldığı maaşı lüks sarayında bir gün oturduğunda kazanıyor. Ülkenin bir tarafı açlıkla, yoksullukla mücadele ederken, AKP iktidarı vicdana sığmayan rakamlarla hala şatafat peşinde” dedi. HABER MERKEZİ

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi