Efeler Gazetesi

Bozkurt: “Mağduriyetlerimiz giderilsin”

Bozkurt: “Mağduriyetlerimiz giderilsin”
21 Şubat 2019 - 13:20

Türkiye Kamu Sen Aydın İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Bozkurt, döner sermaye başta olmak üzere sağlıkçıların sorunlarının ivedilikle giderilmesi çağrısında bulundu.

Türk Sağlık Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Bozkurt, sendika yöneticileriyle birlikte Söke Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. 

Başkan Bozkurt, “Sağlık çalışanları çalıştıkça çok kazanacak dedikleri döner sermaye; çok çalıştıkça kaybetmeye devam etmektedir. 2018 Ocak ayında alınan döner sermayenin dokuzda biri 2019 yılında alınmaz oldu. Sağlık çalışanlarının alın teri dedikleri döner sermaye, her ne hikmetse, kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı. Sağlık çalışanlarının alın teri başkalarına dağıtıldı. Sağlık çalışanlarının ilave ek zam talebine de; sizler döner sermaye alıyorsunuz, mantığı ile taleplerimiz reddedildi. Döner sermaye gelir olarak kabul edilmiş, sağlık çalışanları da harcamalarını buna göre yapmış karşılığı olmayınca mağdur olmuşlardır. Aydın’daki diğer Devlet hastanelerinde olduğu gibi Söke Devlet Hastanesinde de sağlık çalışanları, vatandaşın memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmasına, hastanelerin yatak doluluk oranlarının yüzde yüz olmasına, Acil, Poliklinik, Laboratuar, Röntgen hakeza en üst seviyede hizmet vermesine ve hastanelerin mali gelirinin artmasına rağmen, sağlık çalışanları bu paydan faydalandırılmamıştır. Söke Devlet Hastanesi Mali İşler Müdürlüğü nasıl bir hesaplamanın içine girdiyse geçen yıla göre hastane geliri artmasına rağmen oran ve ortalama söylemleri ile ayrıca sağlıkçıların mağduriyetine sebep olmuşlardır. Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Sayın Önder Kahveci, Sayın Bakanı 31.08.2018 tarihindeki ziyaretinde döner sermayeleri de gündeme getirerek ‘sağlık çalışanlarının döner sermayeleri yok oldu. Sistemin acilen düzeltilmesini ve çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz’ dedi. Sayın Bakan da, bu konuda döner sermaye ile ilgili bir çalışma içerisinde olduklarını kaydederek verimliliği esas alan bir düzenlemeyi hayata geçireceklerini kaydetti” ifadelerini kullandı. 

Bozkurt, şöyle devam etti: “Bizler Aydın’da çalışan sağlıkçılar olarak, diyoruz ki Sayın Bakanım Hasta memnuniyetini sağlayan 7/24 saat en kaliteli hizmeti sunanlar olarak ivedilikle başta döner sermaye olmak üzere, mağduriyetlerimizi lütfen gideriniz. Türk Sağlık Sendikası olarak SÖKE ilçemizden sağlık çalışanlarına sesleniyoruz. Yetkilendirilmiş olan sendika(Sağlık Sen) sizin adınıza 3,5 maaş artışına imza atıyorsa, sizin adınıza enflasyon farkını toplu sözleşme masasında bırakıyorsa, Kamu çalışanları lehine birlikte alınacak her türlü karara katkı sağlamayıp yanıt veremiyorsa, yapılan toplu sözleşme de döner sermaye, yıpranma payı bizim olmazsa olmazımız diyemiyorsa, bir aylık toplu sözleşme döneminde formaliteden üç oturum yaptıktan sonra mağduriyetleri gidermeden toplu sözleşmeye sizin adınıza imza koyup kabul ediyorsa, hak arama taleplerinizi yerine getirmeyip vermiş olduğunuz üyeliklerden kaynaklanan gücü birilerini kayırıp makam mevki dağıtıyorsa, gereğini yapmak üyeliklerinizi geri almak özgür ve hür iradeyle sizlere kalmıştır.”
HABER MERKEZİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi