Efeler Gazetesi

BOZKURT: “HAYDİ AYDIN ŞİMDİ YATIRIM ZAMANI”

BOZKURT: “HAYDİ AYDIN ŞİMDİ YATIRIM ZAMANI”
13 Ocak 2021 - 22:50

TKDK’DAN 125 MİLYON AVROLUK YENİ HİBE PAKETİ

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 7 Ocak 2021 tarihinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) 10’uncu proje başvuru çağrısını ilan etti. Bu çağrı döneminde Aydın’ın da içinde olduğu Türkiye genelinde 42 ilde yapılacak olan projeli yatırımlara toplamda 125 milyon avro hibe desteği sağlanacağını belirtti.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan TKDK Aydın İl Koordinatörü Mustafa Bozkurt, Uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanı ile oluşturulan IPARD Fonu’ndan ilimizin azami derecede faydalanabilmesi adına bu destekler hakkında herkesin bilgilendirilmesi için, yoğun çaba harcadıklarını belirterek sektörde iştigal eden tüm yatırımcıların İl Koordinatörlüğüne başvurması ve bu desteklerden faydalanmasının ilimiz ve bölgemiz ekonomisi açısından çok önemli olduğunu belirtti.

DESTEKLENECEK SEKTÖRLER

IPARD II 10’uncu Başvuru Çağrı İlanı kapsamında “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) ve Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar (103)” ana tedbirleri kapsamındaki başvurular kabul edilecek olup, desteklenecek alt sektörler şu şekildedir; Süt ve Et hayvancılığı (sığır, inek, koyun, keçi ve manda yetiştiriciliği), kanatlı eti üreten tarımsal işletmeler (broyler, hindi ve kaz yetiştiriciliği), yumurta üreten tarımsal işletmeler (yumurta tavuğu yetiştiriciliği),süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması (süt toplama merkezleri, süt işleme ve peynir altı suyu işleme tesisleri), kırmızı et ve kanatlı eti ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması (kesimhaneler, parçalama tesisleri, et işleme tesisleri), su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması (su ürünleri işleme tesisleri), meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması (soğuk hava depoları ve meyve sebze işleme tesisleri).

HİBE ORANLARI

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) ana tedbirimiz için hibe desteği % 50 – 70, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar (103) ana tedbirimiz için hibe desteği % 40-50 arasındadır. Yatırımlar kapsamında inşaat işleri, makine-ekipman alımı, hizmet alımı (proje çizimi, danışmanlık vb.) ve görünürlük harcamalarına hibe desteği verilecek olup, tüm sektörlerde uygun harcamalar tüm vergilerden muaftır.

103 ana tedbirinde önceki çağrımızdaki gibi sektörle ilgili makine ekipmanlara ek olarak frigorifik araçlar, süt toplama merkezleri için soğutma tanklı süt toplama araçları, süt işleme sektörü için süt tankerleri vb. araç alımları desteklenmeye devam edecek. Faydalanıcılar, uygun harcama olan araçlar için ÖTV, KDV gibi vergileri ödemeyecektir.

BAŞVURU TARİHLERİ

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) için başvurular 15.02.2021 tarihi saat 09:00’dan itibaren kabul edilmeye başlanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 16.03.2021 tarihi saat 18:00’da kapatılacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 19.03.2021, saat 18:00’dir.

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar (103) için başvurular 15.02.2021 tarihi saat 09:00’dan itibaren kabul edilmeye başlanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 23.03.2021 tarihi saat 18:00’da kapatılacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 26.03.2021, saat 18:00’dir.

Başvurular hakkında detaylı bilgileri ve başvuru kurallarını içeren Başvuru Çağrı Rehberi Kurumumuzun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilebilir.

“HAYDİ AYDIN ŞİMDİ YATIRIM ZAMANI”

TKDK Aydın İl Koordinatörü Mustafa Bozkurt, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanı ile oluşturulan IPARD Fonu’ndan ilimizin azami derecede faydalanabilmesi adına bu destekler hakkında herkesin bilgilendirilmesi için, yoğun çaba harcadıklarını belirterek sektörde iştigal eden tüm yatırımcıların İl Koordinatörlüğüne başvurması ve bu desteklerden faydalanmasının ilimiz ve bölgemiz ekonomisi açısından çok önemli olduğunu belirtti. SEMİH BAŞKAR

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi