Efeler Gazetesi

BİLANÇO AĞIR: 37 ÖLÜ 885 YARALI

BİLANÇO AĞIR: 37 ÖLÜ 885 YARALI
31 Ekim 2020 - 21:51

İzmir’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 37’ye yükseldi. Yaralı sayısı ise 885.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Van’daki temaslarının ardından İzmir’e geldi. Erdoğan AFAD Koordinasyon Merkezinde yetkililerden depremle ilgili bilgi aldı.

Ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısının 37’ye yükseldiğini açıkladı. Erdoğan, 885 kişinin ise tedavisinin devam ettiğini bildirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir’de meydana gelen depremde an kaybının 35’e yükseldiğini açıklamıştı

Koca açıklamasında, “Servislerimizde yatan toplam 243 hastamız var. Maalesef an itibarıyla 35 canımız hayatını kaybetti. Toplam 823 kişi sağlık kuruluşlarımıza müracat etti. Şu an yoğun bakımlarımızda 8 hastanın olduğunu, 3 hastamızın durumunun ağır olduğunu söyleyebilirim” dedi.

AFAD’ın açıkladığı son verilere göre, İzmir depreminde yaralananların sayısı 885’e yükseldi.

AFAD açıklamasında, deprem sonrasında büyüklüğü 4’ün üzerinde 39 artçı olmak üzere, toplam 590 artçı sarsıntı yaşandığını bildirdi.

ALAN TARAMA VE ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Bölgede devam eden arama kurtarma çalışmaları için AFAD, JAK, STK’lar ve belediyelerden 5.106 personel, 20 arama kurtarma köpeği ile 754 araç görevlendirilmiştir.

Ege Bölgesi genelinde hissedilen deprem sonrasında İzmir başta olmak depremden etkilenen tüm illerde, alan tarama çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Jandarma, Emniyet ve TSK tarafından JİKU, helikopter ve İHA desteğiyle havadan tarama ve görüntü aktarma çalışmaları yürütülmektedir.

Deprem sonrasında, tüm Bakanlık ve İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri teyakkuza geçirilmiş; 40 AFAD İl/Birlik müdürlüğünden arama kurtarma personeli bölgeye sevk edilmiştir. Ülke genelinde tüm AFAD il ve birlik müdürlükleri teyakkuz haline geçirilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı’na ait 7 kargo uçağı ile personel ve araç sevkiyatı yapılmaktadır. JAK ve sivil toplum kuruluşlarının arama kurtarma ekipleri bölgeye sevk edilmiştir. Sahil Güvenlik Komutanlığı, yürütülen arama kurtarma çalışmalarına 151 personel, 13 sahil güvenlik botu, 3 helikopter ve 1 dalış timi ile katılmaktadır.”

Merkez üssü Ege Denizi’nin Seferihisar açıkları olan 6,6 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından yıkılan Doğanlar Apartmanında arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi