Efeler Gazetesi

BAŞKAN ŞAHİN: “İTALYA’YA SON 3 YILDA 84 MİLYON DOLAR İHRACAT YAPTIK”

BAŞKAN ŞAHİN: “İTALYA’YA SON 3 YILDA 84 MİLYON DOLAR İHRACAT YAPTIK”
17 Ocak 2020 - 13:14

Aydın Sanayi Odası Yönetimi, İzmir İtalyan Ticaret Odası Başkanı Pietro Alba ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.

Ziyarete, AYSO Meclis Başkanı Gökhan Maraş, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Yönetim Kurulu Başkan Yard. Merve Alpargun Altıntaş, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Küçük ve Genel Sekreter Kerem Öden katıldı.

“İTALYA’YA SON 3 YILDA 84 MİLYON DOLAR İHRACAT YAPTIK”

Ziyarette, AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, “Son üç yıl içinde Aydın’dan İtalya’ya yaptığımız ihracat ortalama 84 milyon dolar ile ilk sırada yer almaktadır. 2019 Kasım ayı itibariyle de İtalya ‘ya ihracat, 85 milyon dolar ( yıllık ihracatın %12 ‘si) olmuştur. İlimizde 2018 yılında İtalya’ dan yapılan ithalat 16,5 milyon dolar (yıllık ithalatın %6,5’ i) ile 3. Sıradadır. Aydından 100 den fazla ülke ve bölgeye ihracat yapıldığı düşünülürse İtalya-Aydın arasındaki bu ticari ilişkilerin önemi daha da artmaktadır. Aydın’dan 83 firma İtalya’ya ihracat yapmaktadır. Sektörlere göre ilk 5 sıra, maden ve mermer, kuru meyve ve mamulleri, meyve ve sebze mamulleri, taşıt araçları ve yan sanayi ile iklimlendirme sanayi yer almaktadır. İzmir İtalyan Ticaret Odası ile karşılıklı yatırım, işbirliği ve tanıtım organizasyonları konularında Aydın Sanayi Odası olarak her zaman ortak çalışma içinde bulunacağımızı belirtmek isterim“ dedi ve AYSO tarafından hazırlanan “Aydın İli Ekonomik Gelişmişlik ve Dış Ticaret Raporu ile Aydın Kestane Üretim ve İhracat Raporunu” Başkan Pietro Alba’ya sundu.

KESTANE İŞLETMESİ KURULMASI İÇİN İŞBİRLİĞİ

İtalya’nın 2018‘de Türkiye’den ithal ettiği 8.000 ton yaş kestanenin önemli bir kısmının Aydın‘dan ihraç edildiğini belirten Şahin,” Aydın Kestanesi kolay soyulması ve uzun ömürlü olması sebebi ile tercih ediliyor. Bu sebeple Aydın’a yaş kestane işleme tesisi veya yaş kestane işleme teknolojileri üretimi yapan İtalya’daki yatırımcıları davet ediyoruz. Raporda yer alan Türkiye’den en çok yaş kestane ithal eden firmalar veya kestane İşleme Teknolojisini üreten firmalar ile İtalya’da görüşmek üzere 2020’nin ilk yarısında, organizasyon yapmak istiyoruz bunun için işbirliği yapabiliriz. Hatta daha yakın bir zamanda İtalya Konsolosluğunun ve İzmir Ticaret Odası yönetiminin de katılımı ile ilimizden İtalya’ ya ihracat yapan AYSO üyeleri, İthalat yapan firmalar ve İlimizde İtalyan ortaklı sanayi kuruluşlarının da olduğu değerlendirme toplantısını Odamızda yapabiliriz. İşbirliği çalışmalarımıza önemli bir altyapı oluşturabiliriz” dedi.

“TİCARETİN ARTMASI İÇİN ORTAK ÇALIŞMALIYIZ”

AYSO Meclis Başkanı Maraş ise, “Kestane işlemenin yanında, zeytin, zeytinyağı ve incir işlemede de işbirliği ve ortaklık çalışmaları için zemin hazırlayabiliriz. İşbirliği çalışmalarımızı genişletmek üzere İtalya’ da;  bahsettiğimiz Aydın ekonomik potansiyeline yakın bir bölgedeki Sanayi ve Ticaret Odası ile de ortak çalışmalar yapabiliriz. Gerek insan yapısı gerekse iş yapma kabiliyeti ve yöntemi konusunda Türkler ve İtalyanlar çok benzerlik göstermektedir. Bu fırsatı değerlendirmek gerekir. Bu çalışmalar yapılırsa karşılıklı ticaretin de artacağına eminiz” dedi.

“İTALYA İÇİN EGE BÖLGESİ ÇOK ÖNEMLİ”

İzmir İtalyan Ticaret Odası Başkanı Pietro Alba, AYSO heyetine ziyaret ve verdikleri bilgi ve raporlar için çok teşekkür etti. Alba; “Bu detaylı bilgiler bizim için çok önemli, hepsini kullanıp gerekli yerlere bilgi olarak göndereceğiz ve değerlendireceğiz. Yarın İtalya Büyükelçiliğinde toplantımız var. Bu gelişmeleri ve işbirliği teklifinizi bu toplantıda dile getireceğiz.  Çok iyi bir gelişme oldu. Özellikle Kestane işleme konusunda Aydın’a İtalyan yatırımcıların ilgisinin yoğunlaşacağını düşünüyorum.  İtalya her zaman Türkiye ile olan ilişkilerine önem vermiş, desteklemiş ve ticaretin artması için çaba göstermiştir. Karşılıklı bir çaba olunca bunun önemi daha da artıyor. İtalya için Ege Bölgesi ayrı bir önem taşımaktadır. Aydın’ın da ihracatında İtalya ilk sıradaysa bu ileride daha da yukarılara çıkacaktır. Aydın’ da organize edeceğiniz, üyelerinizin katılımı ile gerçekleşecek değerlendirme toplantısı için sizden haber bekliyoruz. Bu tanışma toplantısı, işbirliğimiz için çok önemli ve verimli bir görüşme oldu” dedi. SEMİH BAŞKAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi