Efeler Gazetesi

BAŞKAN ÖNDEŞ: “ ÖNCE İNSAN DİYORUZ”

BAŞKAN ÖNDEŞ: “ ÖNCE İNSAN DİYORUZ”
30 Aralık 2020 - 22:31

GERMENCİK BELEDİYESİ’NİN ÇALIŞMALARIYLA İLÇENİN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ

Göreve geldiği günden bugüne marka bir ilçe inşa etmek için yoğun efor sarfeden Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş belediye faaliyetleri çerçevesinde 2020 yılını değerlendirdi. Germencik Belediyesi olarak 2020 yılında salgınla mücadele çalışmalarına ağırlık verdiklerini ifade eden Öndeş, belediyenin asli işleri ile, sosyal belediyecilik anlamında da önemli işlere imza attıklarını söyledi. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın düsturuyla çalışıyor, önce insan diyoruz.” dedi.

TÜM ENERJİMİZİ VE KAYNAKLARIMIZI HALKIMIZIN SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN AYIRDIK

Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, sık sık vurguladığı ve her yapılan hizmette mutlaka temel alıyoruz dediği sosyal belediyecilik ilkesiyle 2020 yılında önemli işlere imza attı. Germencik Belediyesi 2020 yılında tüm dünyayı saran Covid-19 salgınında ilçede öncü çalışmalar yaparak ciddi tedbirler aldı.

GERMENCİK BELEDİYESİ PANDEMİDE TAM NOT ALDI

Germencik’te “Koronavirüs Eylem Planı” hazırlayan ve öncü çalışmalar yapan Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, tüm okulları ilaçlatarak, dezenfekte faaliyetlerine eğitim kurumlarından başladı. Yıl boyunca okul ve camiler başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları, halkın yoğun olarak kullandığı banka, atm gibi noktalar ile tüm sokak ve caddelerde belediye ekipleri dezenfekte çalışması yaptı. Periyodik olarak devam eden çalışmalar çerçevesinde ilçede Covid-19 salgını uzun bir dönem bulaşma şansı bulamadı ve etkinlik anlamında yavaş seyretti.

TÜM KAYNAKLAR HALK SAĞLIĞINA AYRILDI “200 BİN MASKE DAĞITILDI VE 2.000 LİTRE DEZENFEKTAN KULLANILDI”

İlçede salgını kontrol altında tutmak ve bu çerçevede halk sağlığını korumak için sosyal mesafe, maske ve hijyen sloganıyla Koronavirüs Eylem Planını başarıyla sürdüren Belediye Başkanı Öndeş, tüm köylerde dağıtılmak üzere muhtarlara maske teslim etti, ilçede pazaryerleri başta olmak üzere çeşitli noktalarda ekipleri aracılığıyla 200 bin maske dağıttı. Dezenfekte çalışmalarını da aynı paralelde yürüten Germencik Belediyesi ekipleri bulaşma riskini düşürmek ve hijyeni sağlamak için 2 bin litre dezenfektan kullandı. Öğrenci ve öğretmenlerin sağlığını korumak için tüm okullara el dezenfekte standı hediye edildi. Bunların yanısıra Germencik Belediyesi tamamen kendi imkanlarıyla dezenfekte tüneli imal ederek pazaryerleri ile halkın yoğun olarak kullandığı meydanlarda kullanıma sundu.

ESNAF VE VATANDAŞLARA MADDİ DESTEK

Pandemi dönemi boyunca büyük sıkıntılar yaşayan esnaflara yönelik önemli bir adım atan Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, konuyu meclise taşıyarak 200 bin TL yardım yapılması yönünde karar çıkarttı. Bu çerçevede faaliyetlerine ara veren veya kısıtlı olarak sürdüren 200 esnafa geri ödemesiz 1000 TL nakit desteği sağlandı. İlçede yer alan bir işletme yada kurumda çalışıyorken ücretsiz izne ayrılmak durumunda kalan vatandaşlara da yardım eli uzatan Öndeş bu kez de bu konuyu meclise taşıyarak 50 bin TL ödenek ayrılmasını sağladı ve 1 aylık elektrik ve su faturalarının ödenmesi yönünde karar aldı. Başvuru yapan ücretsiz izindeki vatandaşların elektrik ve su faturalarının ödemeleri yapıldı. Germencik Belediyesi bunların yanısıra 3 ton kuru soğan alarak vatandaşlara ücretsiz bir şekilde dağıttı.

GESA EKİPLERİ VATANDAŞLARIN ELİ AYAĞI OLDU

Halk arasında kıyafetleri sebebiyle pembe melekler olarak adlandırılan Germencik Belediyesi Sosyal Yardımlaşma Ağı – GESA ekipleri kısıtlamalarda halkın imdadına yetişti. 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı bulunduğu için sokağa çıkamayan vatandaşların market, pazar alışverişleri, ilaç alımı gibi işlerinde sosyal anlamda destek veren ekipler önemli çalışmalar gerçekleştirdi.

BELEDİYECİLİK ANLAMINDA DA ÇALIŞMALARIMIZI EŞ ZAMANLI OLARAK KESİNTİSİZ SÜRDÜRDÜK

2020 yılında pandemi önlemlerinin yanı sıra belediyecilik anlamında da çalışmaların kesintisiz sürdürüldüğünü ifade eden Belediye Başkanı Fuat Öndeş ilçenin çehresini değiştirmek ve uzun yıllardır var olan sorunları çözüme ulaştırmak için yoğun efor sarf ettiklerini söyledi. İlçenin bir çok noktasında park yapımları ile düzenlemeleri, ağaçlandırma çalışmaları, peyzaj çalışmaları yaparak kent estetiğine yönelik yatırımlar yapıldığını sözlerine ekledi. Öndeş “2020 bütün dünya ve ülkemiz için talihsizliklerle dolu bir yıl oldu. Bugün hala bile etkisi ilk günkü gibi devam eden Covid-19 salgınında Germencik Belediyesi olarak ciddi gayret göstererek, önemli çalışmalar yaptık. Halk sağlığını korumaya yönelik ağırlıklı olarak bu yönde çalışmalar gerçekleştirdik. Ancak belediyecilik anlamında da çalışmalarımıza asla ara vermeden, kesintisiz olarak hizmetlerimizi yürüttük ve yürütmeye devam ediyoruz. Kent estetiğine yönelik park düzenlemeleri, ağaçlandırma ve peyzaj çalışmaları yaptık. Güvenlik ve estetik anlamında ilçemize yakışan aydınlatma projelerini uygulamaya koyduk.

KENT ESTETİĞİ VE GÜVENLİK İLE SOSYAL ALANLAR KAZANDIRMA ANLAMINDA ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPTIK

Ortaklar Yedieylül Caddesinde ve büyükşehir belediyesi iş birliğiyle ilçe merkezimizde aydınlatma direkleri imalat çalışmaları yaptık. Yaptığımız bu çalışma ile güvenlik anlamında ilçemize büyük katkı sağladık. Hem de modern bir görüntüye kavuştu. Ortaklar’da yıllardan beri atıl vaziyette duran bir parkımızı düzenleyerek şehidimiz Görkem Akkuş’un adını verdik. Hem manevi olarak hem de halkımızın aileleriyle içerisinde vakit geçireceği sosyal bir alan hizmete sunduk. Ortaklar Eski Belediye Binasını düzenledik, kısa sürede halkımızın hizmetine sunulacak. Bunların yanı sıra yarım bile sayılmayacak düzeyde olan, inşaat halindeki Bardakçı Kahvesi’ni tamamladık. TCDD’ye ait istasyonların kente yakışır bir görüntüye kavuşmaları için çevre düzenlemesi gerçekleştirdik. Önümüzdeki süreçte birçok proje daha bu anlamda hayata geçecek.

KIRSAL KALKINMA HEDEFİMİZDE ÖNEMLİ MESAFE KAYDETTİK

2019’da kurduğumuz İNYA markamızın ilk kooperatif satış mağazasını hizmete açtık. Yine üreticimizin gücüne güç katacak, kırsal kalkınma anlamında önemli bir proje olan GERKOOP’u kurduk. Büyükşehir Belediyemizin desteği ile Dağyeni ve Çamköy’e süt tankları koyduk. GERKOOP ile ilgili altyapı çalışmalarını önemli ölçüde tamamladık. İlçe Tarım Müdürlüğü ile iş birliği çerçevesinde yonca ekiminde pilot bölge olarak belirlenen Reisköy Mahallemizde hayvancılık yapan üreticilerimize yönelik ucuz yem sağladık. Belediyemize arazileri işlemeye başladık, buğday vb. gibi ürünleri ekip kırsal kalkınma hamlemizi ileri boyutlara taşıyacağız.

MAHALLELERE YILLAR SONRA HİZMET GİTMEYE BAŞLADI

Özellikle merkeze uzak mahallelerimizin kaderine terk edilmişliğine son verdik. Birçok mahallemize düğün yeri, yol, köprü, taşkın ve seli önlemek için istinat duvarları, meydan düzenlemeleri, muhtarlık binası tesis etme gibi birçok hizmeti götürdük. Bu anlamda büyük bir ihmale dur dedik ve inşallah önümüzdeki süreçte yatırımlar daha da artacak, halkımız hakkettiği hizmeti görecek. Mahallelerimizde gerek çevre düzenlemeleri gerek mezarlık bakımları anlamında da büyük sorun yaşanıyordu. Binlerce metrekare kaldırım taşı çalışması yaptık, büyükşehir belediyemiz işbirliğiyle bir çok mahallemize asfalt yol yapımı gerçekleştirdik. 30-40 yıldır bakımsızlıktan mustarip mezarlıklarda detaylı bir temizlik yaptık. Köylerdeki ağaçların budamaları ve bu anlamda çevre düzenlemeleri periyodik olarak sürüyor. Yeni bir ilçe yaratma hedefiyle ilerliyoruz. Merkezdeki mahallelerimiz ile merkeze uzak mahallelerimiz arasındaki dengeyi kurmak, eşitlemek için yoğun bir çalışma programı uyguluyoruz. Amacımız köy statüsünden mahalleye dönüştürülen yerleşim yerlerimizi tam anlamıyla konforuyla, alt ve üstyapısıyla mahalle olmasını sağlamaktır.

DİSİPLİNLİ BİR MALİ SİSTEMLE BORÇLARIMIZI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALTTIK

Geçmiş dönemden kalan borç yükünü disiplinli, açık ve şeffaf bir mali idare, israftan kaçınan ve tasarruf odaklı uygulamalarla oldukça azalttık. Haciz ve icraların önüne geçtik ve borçlarımızı hizmetleri aksatmadan eritmeye devam ediyoruz. Bahane değil çare üreten, hizmet üreten bir belediyecilik anlayışımız var. Bu düşünce ve ilkelerle hedeflerimizden kopmadık, ciddi çalışmalara imza attık.

2021 YILININ SAĞLIK, HUZUR VE MUTLULUK GETİRMESİNİ TEMENNİ EDİYORUM

2020 yılı hizmet açısından dolu dolu geçen bir yıl oldu. Önce temel ihtiyaçlar, önce insan dedik ve yatırımlarımızı bu yönde yaptık. Zorunlu hizmetlerin tesis edilip, ihtiyaçların karşılanmasının ardından lüks sonraki aşamada gelecektir. Yeni bir ilçe inşa ediyoruz, yıllardır bekleyen hizmetleri getiriyoruz. Ve açıkça ifade etmek isterim ki yaptığımız tüm işler belediyemizin asli işleri. Yıllarca ihmal edilen ve asli işlerin yerine getirilmediğini bir düzene son vererek ve önce insan diyerek gündüz gece çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni yılın tüm dünyaya ve ülkemize sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyor, pandemi sebebiyle hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. SEMİH BAŞKAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi