Efeler Gazetesi

Başkan Koca Afrika-Türkiye işbirliğini anlattı

Başkan Koca Afrika-Türkiye işbirliğini anlattı
18 Ekim 2023 - 9:20

“MEEI Entrepreneurship conference”
Türkiye – Afrika
Trade – Export – İnvestment
İstanbul Avcılar’da Dr. Daniel Deji Ayodele ve Afrikalı Genç Girişimcilerin Organize Ettiği Türkiye-Afrika Ticaret ve İş Konferansına Davetli Konuşmacı Olarak Katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Üreticileri Derneği Başkanı Tevfik Fikret KOCA Açılış Konuşmasının Ardından Tarım, Madencilik ve Yenilenebilir Enerji Konularında Panelde Yer Aldı.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Her Platformda Dile Getirdiği Afrika Ülkelerinin Zenginliklerini Artık Kendi Halkının Kullanacağını Bir Kez Daha Dile Getiren Başkan Koca, Afrika Ülkelerinin Verimli Toprakaları ve Çalışkan insanlarının Kalkınması için Türkiye’de Uygulanan Tarım Teknolojilerinin Afrika’da da uygulanabileceğini, Yüksek Güneşlenme Süreleri Sayesinde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Verimli Bir Şekilde Kullanılabileceği, Kuraklıla ve İklim Değişikliği ile Mücadele için Ülkemizde Uygulanan Sulama Teknolojilerinin Afrika Ülkelerinde de Kullanılarak yüksek verimli ve kaliteli üretim gerçekleştirilebileceği Vurgusunda Bulundu.

Tıpkı Ülkemiz Gibi Afrika Ülkelerinin de Geleneklerine Bağlı Olduğunu ve Yerli ve Milli Üretime Önem Verdiklerini Belirten Koca, ülkemizde Yetişen Birçok Tarım Ürününün Afrika Ülkelerinde de Yetiştirilebileceği Bu Konuda Nijerya Başta Olmak Üzere Afrika Ülkeleriyle Ticari İlişkilerin Arttırılması Konusunda Yapılacak Olan Her Çalışmada Yer Alacaklarını Belirtti.

Dr. Yavuz Selim Silay ‘ın Moderatörlüğünde Gerçekleşen Konferansa, Nijerya Türkiye Büyükelçisi H.E. İsmail Yusuf Abba, Eski Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı ve Eski Turizm Bakanı Bülent Akarcalı, Türkiye Senegal İş Konseyi Üyesi ve ITEF Başkanı Zeki Güvercin, Nijerya Federal Cumhuriyeti Meclisi Konseyi Üyesi
Hon. Abiola Shina Peller, Happy Center CEO’su Yavuz Altun, Asiad Genel Koordinatörü İsmail Aktaş, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Utep Genel Başkanı Sami Bektaş, Çağsiad Genel Başkanı Mikail Düzenli ve Birçok Önemli İsim Katılım Sağladı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi