Efeler Gazetesi

Bakan Koca: Aydın sağlık üssü olacak

Bakan Koca: Aydın sağlık üssü olacak
28 Nisan 2022 - 11:56

Aydın’a gelerek bir dizi temaslarda bulunan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bin 300 yataklı Aydın Şehir Hastanesi’nin 2023 yılında açılacağını bildirerek, “Şehir Hastanemizin sağlayacağı kapasite artışı ve kalite, Aydın’ı bölgenin sağlık üssü haline getirecektir” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bin 300 yataklı Aydın Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla birlikte kentin bölgenin sağlık üssü haline geleceğini dile getirdi.

Bakan Koca, Aydın temasları kapsamında valilikte düzenlediği basın toplantısında, “Son dönemde ülkemizin dört yanını dolaşarak sağlık hizmetlerimizi yerinde inceliyor, mevcut ihtiyaçları belirliyor, sağlık çalışanlarımızla ve vatandaşlarımızla bir araya geliyoruz. Salgının gölgesinin üzerimizden kalkmasıyla, milletimizle yeniden buluşuyoruz. Bugün de sağlık hizmet ve yatırımlarımızın detaylı bir değerlendirmesini yapmak üzere efeler diyarı Aydın’dayız” dedi.

Heredot’un Aydın için ‘Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü’ nitelemesini anımsatan Koca, “Aydın binlerce yıldır Anadolu medeniyetlerine ev sahipliği yapmış; tarımı, sanayisi ve turizmiyle hızla büyüyen bir ilimiz. Sağlık hizmetlerine yönelik ihtiyacı da aynı hızla artmakta.

Çalışmalarımıza Sayın Valimizle görüşerek ve kapsamlı bir durum değerlendirmesi yaparak başladık. En önemli gündem maddelerimizden biri, artan ihtiyacı karşılamaya yönelik sağlık yatırımlarımız oldu” sözlerine yer verdi.

YATIRIMLARI ANLATTI

Bugüne kadar gerçekleştirdikleri yatırımlarla Aydın’ın sağlık alanında gücünü her geçen yıl artırdığına dikkati çeken Koca, şöyle devam etti: “Aydın’ımız 2023 yılında bin 300 yataklı Şehir Hastanesine kavuşacaktır. En nitelikli sağlık hizmetinin sunulduğu ve ileri teknolojiyle donatılmış şehir hastanelerimizin kıymeti, pandemi döneminde daha da fazla anlaşıldı. Şehir Hastanemizin sağlayacağı kapasite artışı ve kalite, Aydın’ı bölgenin sağlık üssü haline getirecektir. 75 yataklı Didim Devlet Hastanesi ek binasını seneye tamamlamayı planlıyoruz. Nazilli Ağız Diş Sağlığı Merkezi inşaatımız, beraberindeki sağlık kampüsümüzün inşaatları ve Karacasu İlçe Hastanemizin yapımı hızla devam etmektedir. Şu an inşaatı devam eden 6 yatırımımız tamamlandığında Aydın’ın mevcut yatak kapasitesine bin 734 yatak daha eklenecek.”

“İNSAN KAYNAĞIMIZ 20 YILDA 2 BUÇUK KAT ARTTI”

Bakan Koca, “Ayrıca 8 Nisan’da ihalesini gerçekleştirdiğimiz 75 yataklı Çine Devlet Hastanemiz, Koçarlı İlçe Hastanemiz ve AMATEM Merkezimizi Aydınlıların hizmetine sunacağız. Bunların dışında inşaat, ihale, proje ve etüt aşamasında 10 adet birinci basamak Aile Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi, Halk Sağlığı Laboratuvarı, 112 istasyonunun da aralarında bulunduğu sağlık yatırımlarını hemşehrilerimizle buluşturacağız. Muhakkak ki vatandaşlarımızın nitelikli sağlık hizmetine erişebilmesi, bu hastanelerimize can veren, fedakâr sağlık personelimizle mümkündür. Aydın’da sağlık ordumuz bu yıl itibariyle 2 bin 404’ü hekim ve diş hekimi olmak üzere toplamda 9 bin 966 kişiye ulaşmış durumda. Bu sayı 2002 yılında toplam 3 bin 950 idi. Yani nitelikli insan kaynağımızı 20 yılda 2,5 kat artırmış durumdayız. Acil sağlık hizmetlerinde benzer bir gelişmeyi görebilirsiniz. 2002 yılında 12 olan 112 acil istasyonu sayımızı bu yıl itibariyle 42’ye; 15 olan ambulans sayımızı ise neredeyse 5 kat artışla 70’e yükselttik” diye konuştu.

“ZORLU BİR MÜCADELE VERDİK”

Koronavirüs Bilim Kurulu’nun son toplantısını gerçekleştirdiğini dile getiren Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bilim Kurulu’nu kabul ederek toplantı kararları açıkladığını belirterek, şunları kaydetti:

“Neredeyse 2 buçuk senedir çok zorlu bir mücadele verdik. 1 milyon 300 bin kişilik sağlık ordumuzla birlikte milletimizin her ferdi gayret gösterdi, fedakârlık yaptı. Bugün, o zor dönemleri geride bırakmanın huzurunu yaşıyoruz. Zihinlerimizden salgının korkusunu atıyoruz. Artık güvendeyiz. Aşımız var, ilacımız var. Bu silahlar elimizde olduğu müddetçe, hastalık artık büyük bir tehdit olmaktan çıkmıştır. Bundan sonra kişisel koruyucu tedbirler ve aşı ile korunup günlük hayatımızı sürdürmek istiyoruz. Maske kullanımı da ulaşım ve sağlık kuruluşları haricinde gönüllülük esasıyla sürdürülecektir. 65 yaş üstü ve diğer kırılgan grupları korumakla yükümlüyüz. Hatırlatma dozlarını ihmal etmemeliler. Risk gördükleri yerlerde maskeyle kendilerini korumalılar. Öte yandan öksürük gibi, burun akıntısı gibi, halsizlik gibi herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyon belirtisi olan kişiler, maske takarak etrafındakileri korumalılar. Vatandaşlarımıza, bu noktada hassasiyet göstermelerini tekrar hatırlatmak istiyorum.”

“VAKA SAYISI DAHA DA DÜŞECEK”

Ülke genelindeki vaka sayısının 2 bin 500’e kadar düştüğünü söyleyen Koca, “Hayatını kaybeden 14 vatandaşımızın tamamı, mevcutta kronik hastalıkları olan ve ileri yaşta hastalarımızdır. Hastanelerimizde yoğun bakımlarda gittikçe hastalarımız azalmakta, Kovid servisleri birer ikişer kapanmaktadır. Bu seyre uygun şekilde Aydın da, yoğun bakımda hiçbir hastası olmayan illerimizden biri. Günlük vaka sayısı son dönemde ortalama 20 kişi. Öngörümüz o ki, bu sayı önümüzdeki dönemde daha da düşecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

Bakan Koca’nın basın toplantısına Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Aydın milletvekilleri Mustafa Savaş, Bekir Kuvvet Erim, Metin Yavuz ve Rıza Posacı, AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Seda Sarıbaş, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen ile İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz de katıldı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi