Efeler Gazetesi

BAKAN KİRİŞCİ: “SOĞUTMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

BAKAN KİRİŞCİ: “SOĞUTMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”
23 Haziran 2022 - 0:08

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, dün Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan ve halen süren orman yangınına ilişkin bilgilendirme yaptı.

Bakan Kirişci, dün geceki şartlarla bugünkü şartlar bir olmadığını söyledi.

Yangın sürecinde artık soğutma moduna gelindiğini belirten Kirişci, ”Soğutma şartları sürecinin başarılı olmasında hava şartları önemli. Rüzgar alevlerin artmasına neden oldu. Belirli yerlerde ufak tefek yangınlar oldu. Geldiğimiz nokta akşam bir tane uçağımız, sabah uçak helikopterimiz vardı. Toplam 41 hava aracına sahip olduk. Araçlar konusunda yeterliliğimiz oldu. Buraya gelen insanlar gezmeye değil personel olarak geldi. 2600 civarında sahada personel var.” dedi.

Kirişci, makinalar konusunda yoğun bir yetkinlik bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

”Geçtiğimiz sene sahada bir yığılma vardı, ama bu sene daha sakin bir çalışma ortamı var. Türkiye’de örnek olacak çalışmalar sergilendi. Kendi bakanlığımıza ve AFAD’a şükranlarımızı sunuyoruz. 462 kişiden oluşan ormanın kumandanları olarak bilinen iyi eğitilmiş personelimiz var. Eğitim çalışmalarımıza önem verdik, çünkü her isteyenin sahaya girmesinin anlamsız olduğunu görür olduk. Geldiğimiz nokta itibariyle saat 11’den sonraki sıcaklık artışı ve rüzgar olmamış olsaydı soğutma faaliyetleri yapıyor ve yangını kontrol altına almış olacaktık.”

Sahadaki personelin çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Bakan Kirişci, şunları kaydetti: ”Harlanma yok, arzumuz yarın kaldığımız yerden iki lokasyon olarak belirttiğimiz noktada yangını kontrol altına almak. Gece görüş kameraları satın alan dünyada birkaç firma var. Biz 10 tane gece görüşü olan helikopteri 4 Temmuz’da envantere eklemiş olacağız, ihale sürecinde. 55 helikopter, 20 uçak size verdik demiyorlar. Peyderpey ilerliyor. 20 tane helikopter, kiralamış olduğumuz helikopterlerdir. Uçaklarımız var. 20’ye tamamlanacak. 51 hane, 151 kişinin tahliyesi yapıldı. İnsanlarımızı korumamız, onların can ve mal emniyetlerini korumak için tedbirli hareket etmek için evlerinden tahliyelerini sağladık. Onların bulunduğu muhitlerde TOMA’larımız olası yangın sıçraması halinde izolasyon görevi görecek. 200 hektarın üzerine çıktık. Geçtiğimiz yıl çok ekstrem durumdu. Belli yerlerde eş zamanlı yangınlar çıktı. Esas etken sıcaklığın ve rüzgar şiddetinin artması.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi
Nethas Bilişim