Efeler Gazetesi

Aydın’da Kovid – 19 tedavisinde bir ilk

Aydın’da Kovid – 19 tedavisinde bir ilk
23 Mayıs 2020 - 0:35

Aydın’da yeni tip koronavirüs teşhisiyle 22 Nisan’da hastaneye yatırılan 58 yaşındaki hasta, ilde ilk kez bir arada uygulanan iki tedavi tekniği sayesinde iyileşerek taburcu edildi.

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü’nün açıklamasına göre, Aydın’da yaşayan 58 yaşındaki Y.A, 22 Nisan’da Kovid tanısıyla Aydın Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinde tedavi altına alındı. İlaç tedavisine karşın klinik durumu ağırlaşan Y.A, 27 Nisan’da yoğun bakım ünitesine alındı. Burada ilaç tedavisine ek olarak, İl Sağlık Müdürlüğü’nün organizasyonunda, İmmün Plazma ve Ekstrakorporeal Sitokin Hemadsorbsiyon tedavileri birlikte uygulandı.

Aydın’da ilk olarak ve Türkiye’de de çok az sayıda hastanede uygulanan Ekstrakorporeal Sitokin Hemadsorbsiyon (kanda dolaşan zararlı sitokin maddelerinin seviyelerini düşürerek bağışıklık sisteminin zayıflamasını önleme ve organ yetmezliğini engelleme metodu) ve İmmün Plazma tedavilerinin birlikte uygulanması ile hastanın klinik durumunda hızlı bir iyileşme gözlendi.

16 Mayıs’ta yoğun bakımdan servise çıkarılan Y.A, 21 Mayıs’ta taburcu edildi. 29 gün süren tedavinin ardından sağlığına kavuşan Y.A, “Doktor ve hemşirelerden çok memnunum. Allah hepsinden razı olsun” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi