Efeler Gazetesi

Aydın’da İstanbul Sözleşmesi eylemi

Aydın’da İstanbul Sözleşmesi eylemi
22 Mart 2021 - 11:29

Aydın’da İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine tepki gösteren STK’lar öncülüğünde Atatürk Kent Meydanı’nda eylem yapıldı. Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, İstanbul Sözleşmesinin ancak TBMM kararıyla feshedilebileceğini savundu.

Aydın’da sivil toplum kuruluşları (STK) İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı Kararı ile feshedilmesine tepki gösterdi.

Atatürk Kent Meydanı’nda düzenlenen eylemde konuşan Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, İstanbul Sözleşmesi Türkiye Cumhuriyeti tarafından onaylandığında, bundan övünçle söz edildiğini anımsatarak, “Şimdi ne değişti de gecenin bir kör vaktinde kadınların yaşama haklarının adeta olmadığını gördüğümüz, her şehrinin kadınlar için adeta bir cinayet mahalline dönüştüğü ülkemizde durduk yerde bu karar alınmıştır? İstanbul Sözleşmesi’ne sonuna kadar sahip çıkacağız. ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ diye bağırmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesini manipüle etmeye kalkan, şiddetin sebebi gibi göstermeye çalışan cehalete karşı hep birlikte, bu ülkenin erkekleri ve kadınları olarak omuz omuza mücadele edeceğiz” dedi.

“SAPASAĞLAM AYAKTADIR”

Bozkurt, şöyle konuştu:

“Hukukla, kanunla, anayasayla bağlı olduğumuzu bilerek konuşuruz. İstanbul Sözleşmesi, feshedilmiş gibi gözükse de hukuken sapasağlam yerinde durmaktadır. Hep beraber ona sahip çıkacağız. Çünkü Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından çıkarılan bir kanunla iç hukukumuzun bir parçası olduğu, anayasayla sabit olan bu sözleşmeyi feshedebilmeniz için TBMM’de, Gazi Meclis’te yani ulus egemenliğinin en yüksek tecelligahının yetkisindedir. Orada bir kanun çıkarılırsa, o zaman geri çekildi der, feshedildi der, kınarız.”

Siyasi parti temsilcilerinin de katıldığı etkinlikte, ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’, ‘Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula’ ve ‘Kadının özgürlüğü, toplumun özgürlüğü’ yazılı pankartlar taşındı. Polis ekipleri, çevrede güvenlik önlemi aldı. HABER MERKEZİ

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi