Efeler Gazetesi

Aydın’da doğal gaz kullanımıyla yüzde 47 oranında tasarruf mümkün

Aydın’da doğal gaz kullanımıyla yüzde 47 oranında tasarruf mümkün
19 Ekim 2020 - 21:55

Kış mevsimi yaklaştı, doğal gaz faturaları ve diğer ısınma yöntemleri yavaş yavaş gündemimize girmeye başladı. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yaşam alanlarında kullanılan enerjinin yüzde 82’si konutlardaki ısıtma ihtiyacını karşılamak için kullanılıyor. Bu nedenle kullanılacak yakıtın türü ve maliyeti, enerjinin verimli kullanılması açısından son derece önemli.

Isınmada tercih edilecek yöntem hem evin bütçesine hem de sürdürülebilir dünyaya katkı sağlaması oldukça önemli. Peki, ısınmada alternatif bir yakıt olan doğal gaz maliyet yönünden ev ekonomisine katkı sağlıyor mu? Bu oran bölgesel olarak değişiklik gösteriyor mu? Türkiye enerji pazarının önde gelen oyuncuları arasında yer Aydın İşletme Müdürü Osman Ersöz, tüm bu soruların cevaplarını açıkladı.

İçinde bulunduğumuz sonbahar aylarında havalar daha ılıman ilerliyor olsa da kış aylarıyla birlikte ısınma ve bu ısınma tercihinin ekonomik boyutu en önemli gündem maddesi olarak karşımıza çıkıyor. Bölgesel olarak değişiklik gösteren tasarruf oranları ısınmada tercihleri belirlese de tercih edilen ürünün sürdürülebilir dünyada da katkı sağlaması gerekiyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Türkiye’de tüketilen enerjinin büyük bir çoğunluğu konutlardaki ısıtma ihtiyacını karşılamak için kullanılıyor. Bu noktada Türkiye enerji pazarının önde gelen oyuncuları arasında yer alan Enerya Aydın işletme Müdürü Osman Ersöz, tüm dünyada en güvenli yakıt olarak kabul edilen doğal gaz kullanımı ile ev ekonomisine katkı sağlamanın mümkün olduğunu söyledi.

“Aydınlılar doğal gaz kullanımıyla yılda ortalama 1.781 TL katkı sağlayabilir”

Enerya’nın hizmet verdiği kentlerde doğal gaz konforu ve ekonomisini yaygınlaştırmak için çalıştığını aktaran Ersöz, “Doğal gaz demek temiz hava, sağlık ve ısınmada konforun yanı sıra evin bütçesine katkı demek. Aynı zamanda kömür, şofben ve tüp kullanımı gibi diğer ısınma yöntemleri ile kıyaslandığı zaman doğal gazın ev ekonomisine katkısı yadsınamaz. Doğal gaz kullanımı ile Aydınlılar ev ekonomisine yılda ortalama yüzde 47 gibi bir oran ile 1.781TL katkı sağlayabilir” dedi.

“Kış modunda hem petek suyu sayesinde yaşam alanlarımız ısınıyor hem de sıcak suya erişebiliyoruz”

Doğal gaz tüketimini minimize etmek için bir dizi tedbirlerin alınması gerektiğini de anımsatan Ersöz, Öncelikle kullanımı sırasında kombi basıncını düzenli aralıklarda kontrol etmek gerekiyor. Radyatörlerin önünü eşya ile kapatmamak, evin kullanılmayan alanlarındaki radyatörleri kapatmak, oda termostatı kullanmak gibi önlemler ortalama yüzde 15 tasarruf sağlamanıza yardımcı önlemlerdir. Kapı ve pencerelerin PVC ya da çift cam olması, menfezlerin kapatılmaması, sıcak su borularının izole edilmesi de tasarruflu doğal gaz tüketimini sağlayacak unsurlardan birkaçı. Bunların haricinde kombiyi sık sık açıp kapatmamalıyız. Kış aylarında doğal gaz tüketimini minimize etmek için sabit bir ısıda kombiyi açık tutmak önemliYılın farklı mevsimlerinde farklı fonksiyonlarından faydalandığımız kombilerin düzenli bakımı da oldukça önemli. Kış modunda hem petek suyu sayesinde yaşam alanlarımız ısınıyor hem de sıcak suya erişebiliyoruz. Yaz modunda ise sadece sıcak suya erişebiliyoruz. Kombiler kışın soğuk havadan yazın güneş ışığından olumsuz yönde etkilenebiliyor, bu sebeple kombileri korumasız bir şekilde açıkta bırakmamak gerekiyor. Düzenli kombi bakımı ile de enerji tasarrufu sağlayabiliyor ve kombilerin performansını koruyabiliyoruz” açıklamasında bulundu.

Tasarruflu Doğal Gaz Kullanımı için;

 • Radyatörlerin önünü eşya ile kapatmayın.
 • Evin kullanılmayan bölümlerindeki radyatörleri kapatın.
 • Kapı ve pencerelerin çift cam ya da PVC olmasına dikkat edin.
 • Sıcak su borularını izole ettirin.
 • Oda termostatı kullanın.
 • Bacalı cihazları dolap içine yerleştirmeyin.
 • Radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları yerleştirin.
 • Kapalı perdelerin ısı kaybını yüzde 25 oranında önlediğini unutmayın.
 • Kombinizi sürekli açıp kapatmayın.
 • Yemek pişirirken fırının kapağını açmayın.
 • Menfezleri kapatmayın.
 • Kombi bakımınızı düzenli yaptırın.
 • Yoğuşmalı kombileri tercih edin.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi