Efeler Gazetesi

Aydın Büyükşehir Belediyesi Çalışıyor, Didim Gelişiyor

Aydın Büyükşehir Belediyesi Çalışıyor, Didim Gelişiyor
22 Mart 2021 - 11:38

BAŞKAN ÇERÇİOĞLU: “DİDİMLİLERİN YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRMAK İÇİN BÜYÜKŞEHİR GÖREV BAŞINDADIR”

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Didim’in ihtiyaçları doğrultusunda bugüne kadar 115 milyon TL yatırım yaptı. Altyapı, yol yapım, tarımsal ve kültürel alanlarda sunulan destekler ile Didim’in çehresi değişti. Başkan Özlem Çerçioğlu, “Didim’in ihtiyaçlarını gidermek ve geleceğe daha güvenli bakması için yatırımlarımızı aralıksız olarak sürdürüyoruz.” dedi.

Tarihi, doğası ve kültürel değerleri ile Aydın’ın Akdeniz’e açılan kapılarından, kumu altın, tarihi büyülü bir güzelliğe sahip olan Didim, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları ile büyüyor ve güçleniyor.

Yaz aylarında deniz turizmi, kış aylarında ise kültür turizmi ile ön plana çıkan Didim, aynı zamanda Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2020 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçlarını göre Aydın’ın nüfus artış hızı en yüksek olan ilçesi oldu.

Bu veriler kapsamında kentin artan nüfusu ve özellikle yaz aylarında yaşanan yoğunluk da göz önüne alınarak planlı ve kimlikli bir kent inşa etmek için çalışan Büyükşehir Belediyesi, Didim’e bugüne kadar 115 Milyon TL yatırım yaptı.

211 km yol çalışması yapıldı

Hizmet odaklı belediyecilik anlayışı ile hareket eden Aydın Büyükşehir; sorumluluk alanındaki bulvar ve caddelerde yolların bakım, onarım ve yapım çalışmalarını sürdürüyor.

ABB Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nca Didim’de bugüne kadar 211 km yol çalışması yapıldı. Didim’in doğal güzelliğe sahip yollarını konforlu ve güvenli hale getiren Büyükşehir ekipleri, sıcak asfalt çalışmalarına belirli bir plan doğrultusunda devam ediyor.

215 km altyapı hattı inşa edildi

Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ASKİ) ekipleri gelişen Didim’in güçlü bir altyapıya sahip olması için aralıksız olarak çalışıyor. Bugüne kadar toplam 215 km hat çalışması yapan ASKİ; 80 km içme suyu hat çalışması, 135 km yağmur suyu hat çalışması yaptı ve 38 adet sondaj gerçekleştirdi.

Bunlarla birlikte Didim’de ASKİ’nin büyük projeleri de devam ediyor. Şu anda yaklaşık yüzde 95’i bitirilen 82 kilometrelik Akbük kanalizasyon hattında çalışmalar sürüyor. Akbük bölgesinin altyapı ihtiyacını karşılayacak olan bu yatırım ve süren diğer çalışmaların kısa süre içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Kırsal kalkınmaya büyük destek

Kentin ihtiyaçları ve halkın talepleri doğrultusunda yatırım planı yapan Büyükşehir Belediyesi, ASKİ aracılığıyla sadece altyapıya değil, tarımsal sulamaya yönelik de projeler geliştiriyor. Kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla Didim’in Balat Mahallesi bölgesinde yer alan on binlerce zeytin ağacının tarımsal sulamaya erişimi için süren yapım çalışmalarında da büyük bir aşama kaydedildi. Bu yatırım ile birlikte Didimli zeytin üreticilerinin gelirlerinde 4-5 kat artış sağlanacak.

Didim Mavişehir Halk Marinası açıldı

Deniziyle bütünleşen bir Didim için projeler gerçekleştiren Büyükşehir, son olarak amatör denizcilerin kullanımı için bir yatırım gerçekleştirdi. Didim Mavişehir Halk Marinası fiziksel imkânları geliştirilerek ve yenilerek amatör denizcilikle ilgilenen vatandaşların hizmetine sunuldu.

Denizcilik Dairesi Başkanlığı ekiplerinin imal ettiği yüzer kepçe, özellikle Mavişehir Halk Marinası’nda görev yaparak marinanın giriş çıkışının dar ve sığ olmasını engelliyor. Böylelikle amatör denizcilerin marinayı sorunsuz şekilde kullanması sağlanıyor.

Başkan Çerçioğlu: “Yatırımlarımızı aralıksız olarak sürdürüyoruz”

Didim’e yapılan yatırımları değerlendiren Başkan Özlem Çerçioğlu, “Didim, Aydın’ın Akdeniz’e açılan kapılarından biridir. Aynı zamanda doğal ve kültürel değerleri ile Türkiye’nin önde gelen tatil noktalarındadır. Didim’in ihtiyaçlarını gidermek ve geleceğe daha güvenli bakması için yatırımlarımızı aralıksız olarak sürdürüyoruz. Özellikle yaz aylarında artan nüfusu da dikkate alarak altyapıya çok büyük önem verdik. Bunun yanında yol yapım çalışmalarımızda bir o kadar önemli, Didim’in yolları artık daha konforlu ve güvenli hale gelmiştir. Son zamanlarda çok mutlu olduğum bir yatırıma daha imza atıyoruz. Balatlı Mahallesi bölgesindeki on binlerce zeytin ağacını tarımsal sulamaya kavuşturuyoruz. Bölgedeki kırsal kalkınma için önemli bir yatırım olarak görüyorum. Didim’in dağlarından yağ ovalarından bal akıyor ama bir de denizi var. Didimlilerin denizle daha sıkı bir ilişkisi olsun diye amatör denizcilerimiz için Mavişehir Halk Marinası’nı hizmete açtık. Çok güzel bir tesis oldu. Didimlilerin yaşam kalitesini arttırmak için Büyükşehir Belediyesi tüm imkânları ile görev başındadır ve hizmet odaklı yatırımlarımız artarak devam edecektir.” dedi. HABER MERKEZİ

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi