Efeler Gazetesi

Ata Tohumlarından üretilen fidelere yoğun ilgi

Ata Tohumlarından üretilen fidelere yoğun ilgi
27 Nisan 2022 - 12:56

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nce Atatürk Kent Meydanı’nda kurulan stantlarda Ata Tohumlarından üretilen binlerce fide vatandaşlara dağıtıldı. Başkan Çerçioğlu, yıl boyunca toplam 3 milyon fide dağıtacaklarını bildirdi

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Ata Tohumları Projesi kapsamında, yerli tohumlardan elde edilen fideler, vatandaşla buluşturuluyor. Bu kapsamda, Atatürk Kent Meydanı’nda biber, patlıcan, domates, salatalık, acur, fasulye çeşitlerinden oluşan 130 bin fide vatandaşlara dağıtıldı.
Alana gelerek vatandaşlara fide dağıtan Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Bugün burada 130 bin fide dağıtıldı. Yıl genelinde toplam 3 milyon fide dağıtacağız. Hepsi Ata Tohumlarından elde edilen fideler. Üretimlerimiz devam ediyor. İlgi çok yüksek. Bunlar Aydın’ımızın yerel tohumları” dedi.
“GELECEK NESİLLERE AKTARIYORUZ”
Hem tohumlara sahip çıktıklarını hem de gelecek nesillere aktardıklarını dile getiren Çerçioğlu, “Bizim çocukluğumuzda domates ve salatalıklar mis gibi kokardı. Şimdi bu domatesler, çocukluğumuzun domatesleri. İlla bahçeniz olmak zorunda değil. Balkonda saksıya ekerseniz çok çok lezzetli, çok çok güzel olur. Lütfen bunların tohumlarını alın. Seneye tekrar dikebilirsiniz. Amacımız kaybolmaması. Birçok tohum kaybolmak üzereydi. Biz şimdi kendi tesisimizde yetiştiriyoruz. Arkadaşlarımız 200’den fazla çeşidin üzerinde çalışıyor. Şu anda 40’ın üzerinde biber çeşidimiz var. Biber, patlıcan, domates, salatalık, acur, fasulye çeşitlerini hem üretip hem dağıtmaya başladık” sözlerine yer verdi.
Etkinliğe CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi