Efeler Gazetesi

ASKİ’den 895 milyonluk yatırım

ASKİ’den 895 milyonluk yatırım
26 Mayıs 2021 - 23:02

Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (ASKİ) 2020 yılındaki çalışmalarına ilişkin rapor, Cumhur İttifakı üyelerinin ret oylarına karşılık, Millet İttifakı üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, ASKİ’nin toplamda 895 milyon TL’lik yatırım yaptığını bildirdi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Kurulu, Şükran Güngör – Yıldız Kenter Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun başkanlık ettiği toplantının faaliyet raporuyla ilgili kısmını yasa gereği Başkanvekili Evrim Karakoz yönetti.

Cumhur İttifakı Grup Sözcüsü AK Partili Mustafa Arı, “ASKİ Genel Müdürlüğümüzün gerek 2020 yılında gerekse de 2014’ten bugüne kadar Aydın’ımızın hizmetine sunduğu bütün çalışmaları için kendilerine teşekkür ediyoruz. Yapılan hizmetleri elbette takdirle karşılarız” dedi.

MUHALEFETTEN ‘YATIRIMLAR YETERSİZ’ ELEŞTİRİSİ

Aydın’ın ihtiyaçları karşısında yapılan yatırımların yetersiz olduğunu ileri süren Arı, “2020 yılı faaliyet raporunu incelediğimizde raporda belirtilen verilere göre orada ASKİ’nin gerçekleşen bütçesi içinde 39 milyon TL gibi projelere bağlı harcaması olduğunu görüyoruz. Bu miktarın oldukça düşük olduğunu sizler de takdir edeceksiniz. Bütçenin yalnızca yüzde 10’u kadar bir yatırımla Aydın’ın ihtiyaçlarını kısa ve orta vadede karşılamanın imkânı yoktur” diye konuştu.

Arı, “Bütçedeki yatırım miktarının yüzde 10 olarak gerçekleşmesini görünce Sayın Ömer Günel’in geçen Kasım’daki toplantıda yaptığı konuşma aklımıza geldi. ASKİ’nin 2014 yılından bugüne kadar Aydın’a bir milyar 900 milyon TL yatırım yaptığını söylediler. Keşke bu doğru olsaydı. Herhalde Ömer Bey sürçülisan etti. ASKİ ve Büyükşehir’in toplam yatırımı diye bahsetti” eleştirisinde bulundu. Mustafa Arı, faaliyet raporlarının meclis üyelerine geç ulaştığını da savundu.

Arı’nın eleştirisine yanıt veren ASKİ Genel Müdürü Hakan Olkaç, “Yaptığımız tesisler var, gezdirebiliriz. Sermaye giderleriyle ilgili, orada mal ve hizmet alımları var 270 milyon küsur. Bu mal ve hizmet alımlarında müteahhitlik hizmetleri de var” diye konuştu.

“KURUM AÇISINDAN ONUR VE GURURDUR”

CHP’li meclis üyesi Mükremin Semercioğlu ise “ASKİ’nin faaliyet raporu anlamında sayın meclis üyesi arkadaşımızın söylediği, kitapçığın geç geldiği söylemine katılmıyorum. İlçe belediyelerimizde bu tür bir kitap dağıtımı bile söz konusu değilken elimizdeki kitapçığa baktığımızda 61’inci sayfadan itibaren bütçe giderleri ve gelirleri olarak ASKİ’nin faaliyetlerini görebiliriz” diye konuştu.

Semercioğlu, “Bütçe giderlerimiz olarak görülen değer 394 milyon TL, bir önceki yıl bütçemizde 415 milyon TL olarak öngörülen değerin harcanılmış kısmı. Yaklaşık yüzde 95 üzerinde bir gerçekleşmenin olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Bütçe gelirlerine geldiğimizde 380 milyon lira gibi bir geliri kitapçıkta rahatlıkla görebilirsiniz. Buna karşılık 429 milyon TL gibi bir rakamın tahsil edilmiş olması kurum açısından çok büyük bir onur ve gururdur” dedi.

“AR – GE ÇALIŞMASI YAPILMALI”

Rapor üzerinde söz alan AK Partili üye Neşe Menderes, sürdürülebilirliğin önemine işaret etti. İçme suyu ve yer altı kaynaklarının nasıl kullanıldığının önemli olduğunu dile getiren Menderes, bu konuda araştırma – geliştirme (AR – GE) çalışması yapılmasını önerdi.

Menderes, seçimlerin üzerinden 2 yılı aşkın süre geçmesine karşın faaliyet raporu, kesin hesap ve bilançoların meclis üyelerine ulaşması konusunda problem yaşandığını iddia etti.

Muhalefet kanadının eleştirilerine yanıt veren Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, faaliyet raporunun yazılı olarak dağıtıldığını, e – posta olarak da geldiğini belirterek, “ASKİ Genel Müdürlüğü 2014’ten bu yana hem içme suyu kanalizasyon yağmur suyu altyapı sorunları ile atık su arıtma tesisi sorunlarını çözerek geliyor. Sunumun en başında ifade ettikleri gibi eski altyapıyı yeni ve modern olanıyla değiştiriyor. Bunun en güzel örneklerinden birisi Kuşadası içme suyu izale hattıdır. Yüz yıl garantili borularla ciddi bir imalat yapılıyor” diye konuştu.

ASKİ’NİN YATIRIMLARINI ANLATTI

Mustafa Arı’nın soyut mesajlar verdiğini savunan Günel, şöyle konuştu: “Hepimiz belediye meclis üyesiyiz ve bu raporlar incelemeye yetecek kadar zaman öncesinden herkesin eline geliyor. Ben burada konuşurken pek tabii ki bana verilmiş olan somut verilerle konuşuyorum. Eğer bunların doğru olmadığı iddiası varsa – bunlar matematiksel hesaplar – pek tabii ki oturup dersinize çalışıp aksini ispat edebilirsiniz. Ama bu rakamların doğru olmadığı iddiasındaysanız oturup ciddi bir çalışma yapmanız gerekir.”

ASKİ’nin gerçekleştirdiği çalışmalardan söz eden Günel, “2014’ten bu yana ASKİ Genel Müdürlüğü 2 bin 200 kilometre içme suyu hattı döşemiştir. 187 kilometre yağmur suyu hattı döşemiştir. 948 kilometre kanalizasyon hattı olmak üzere 3 bin 335 kilometre altyapı çalışmasını tamamlamıştır. 495 adet içme suyu sondaj kuyusu açmış, 66 adet içme suyu paket arıtma tesisi devreye alınmıştır. 3 adet atık su arıtma tesisi yapılmıştır. Şu ana kadar yapılmış olan toplam yatırım bedeli, 895 milyon TL’dir” bilgilerini verdi.

“AYDIN’IN SOYUT ŞEYLERE İHTİYACI YOK”

Gerçek olmayan hiçbir bilgiyi paylaşmadıklarının altını çizen Günel, “Bizim yalan dolanla işimiz olmaz. Somut verileri somut bilgiye dayanarak ifade ediyoruz. Bir meclis üyesi sadece dilek ve temennilerde bulunmak istemiyor ve meclis üyeliğini hakkıyla yapmak istiyorsa bu faaliyet raporlarını çok rahat okuyup, buraya geldiğinde de somut önerilerde bulunabilir. Ama soyut önerilerle önemli hizmetler gerçekleştirmiş bir kurumun faaliyetlerine gölge düşürme çabasına kanımca hiç gerek yoktur. Çünkü bizler seçilmiş insanlarız. Halkoyuyla buraya geldik hepimiz. Dolayısıyla herkes dersine ciddi çalışacak. Neşe Hanım, ısrarla kendisine bilgi verilmediğini söylüyor. Bu raporlar bu mailler size gelmiyor mu? Bir temennim var. Meclis üyesi arkadaşlarımız lütfen derslerine iyi çalışsınlar. Çünkü ciddi muhalefet, ciddi iktidar yaratır. Buna ihtiyacı var Aydın’ın. Aydın’ın soyut işlere ihtiyacı yok” değerlendirmesinde bulundu.

Görüşmelerin ardından faaliyet raporu, Cumhur İttifakı üyelerinin olumsuz oylarına karşılık Millet İttifakı üyelerinin olumlu oylarıyla kabul edildi. HABER MERKEZİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi