Efeler Gazetesi

Ali Metin Tokdemir Aydın’da anıldı

Ali Metin Tokdemir Aydın’da anıldı
08 Aralık 2022 - 21:40

Ülkü Ocakları Aydın İl Başkanlığı 8 Aralık 1995 yılında trafik kazasında yaşamını yitiren, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ali Metin Tokdemir’in ruhuna Tavuk – Pilav hayrı düzenledi. Ülkü Ocağı binası önünde düzenlenen lokma hayrına Ülkü Ocakları Aydın İl Başkanı Hakan Karakuş, Başkan Vekili Tarkan Murat ve çok sayıda ülkücü gençler katıldı.

Düzenlenen hayrın ardından Abdullah Özer, Ülkü Ocakları Eski Genel Başkanı Ali Metin Tokdemir’i vefatının sene-i devriyesinde hayatını anlattı. Seminerin sonunda Ali Metin Tokdemir’in ruhuna Yasin-i Şerif okunarak dualar edildi.

ALİ METİN TOKDEMİR KİMDİR?

21 Haziran 1959 yılında Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini Türkiye’nin çeşitli yerlerinde tamamladı. Eskişehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu olan Tokdemir, Ülkü Ocakları, Ülkücü Gençlik Derneği ve Ülkü Yolu Derneğinin Aydın Şubesinde görev yaptı. Daha sonra Eskişehir Ülkü Ocakları başkanlığına seçildi. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Alparslan Türkeş tarafından Ülkü Ocaklarının Genel Başkanlığına getirildi. 19-20 Ocak 1990’da Rusların Azerilere yönelik saldırılarına tepki göstererek, Türkiye genelinde Rus zulmünü kınayan mitingler düzenledi.

ÇEŞİTLİ ESERLER BIRAKTI

Yeni Düşünce, Ortadoğu, Milliyetçi Çizgi ve Hergün gazetelerinde yazarlık ve genel yayın yönetmenliği görevlerinde bulundu. 24 Aralık 1995 seçimlerinde MHP listesinden Gümüşhane milletvekili adayı oldu. Tokdemir, adaylığının kesinleşmesinden birkaç gün sonra, bir toplantıya katılmak için Ankara’ya gitmek üzere Gümüşhane’den Trabzon Hava Limanına giderken Maçka yakınlarında 8 Aralık 1995’te meydana gelen bir trafik kazasında yaşamını yitirdi. Yeni Dünya Düzeni ve Türkiye, Batılılaşma Çabaları ve Günümüz isimli eserler veren Tokdemir, araştırmacı-yazar kimliği ile de iz bıraktı. SEMİH BAŞKAR

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi
Nethas Bilişim