Efeler Gazetesi

Akosman: “Gençler çaresizlik içinde”

Akosman: “Gençler çaresizlik içinde”
30 Mayıs 2022 - 18:18

CHP Efeler Gençlik Kolları Başkanı Artuğ Akosman, öğrenci yurdu ücretlerine neredeyse yüzde 100 zam geldiğine dikkati çekerek, “Binlerce öğrenci yıllarca çalışarak kazandığı bölümü ekonomik sebeplerden dolayı ya okuyamıyor ya da yarım bırakmak zorunda kalıyor. Gençler çaresizlik içinde” dedi

CHP Efeler Gençlik Kolları Başkanı Artuğ Akosman, kaldıkları öğrenci yurtlarında erken rezervasyon yaptırmak isteyen üniversite öğrencilerinin karşı karşıya kaldığı ekonomik zorluklara dikkati çekerek, gençleri CHP’ye katılmaya davet etti.
Akosman, konuya ilişkin açıklamasında, “Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu kaldıkları yurtlarda erken rezervasyon yaptırmak isteyen gençlerin karşılaştığı zamlı fiyatlarla yeniden gündeme geldi! Geçim sıkıntısı içinde tüm sosyal faaliyetlerden uzak kalarak sadece eğitim yaşamını tamamlamak isteyen gençler çaresizlik içinde. Neredeyse yüzde 100 zam gelen yurt ücretlerini, ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak duruma gelen öğrenci aileleri nasıl ödeyecekler? Halkın bankalara ve finans şirketlerine olan borcu 1 trilyon 144 milyar liraya yükseldi. Öğrenci aileleri bir taraftan kredi borçları altında ezilirken diğer taraftan da evlatlarını kıt kanaat okutabilmek için çabalıyor. Binlerce öğrenci yıllarca çalışarak kazandığı bölümü ekonomik sebeplerden dolayı ya okuyamıyor ya da yarım bırakmak zorunda kalıyor. Gençlerin eğitim hakkını elinden alan iktidar, öğrencileri okudukları bölümü dondurup memleketlerine dönmek zorunda bırakıyor. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu açıkladı… ‘Kaçış planı yapanların, yurt dışına vakıflar aracılığıyla para gönderenlerin gündeminde ne yurt fiyatları ne de geçim sıkıntısı içinde olan gençler var! Onların tek gündemi iktidarı kaybettikten sonra ne yapacakları!’” görüşlerini aktardı.
‘SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYECİLİK’ VURGUSU
CHP’nin gündeminde halkın olduğunu ifade eden Akosman, “Sosyalleşmek bir yana geçim sıkıntısından, artan gıda maliyetlerinden, fahiş yurt fiyatlarından dolayı eğitim yaşamlarını dahi sürdüremeyen gençler var. Bizim gündemimiz de bu ülkenin her ferdinin refah içinde yaşaması için hayata geçirilecek politikalar var. Ayrıca bunu gerçekleştirmek için iktidara gelmeyi de beklemiyoruz. Yurdun dört bir yanında CHP’li belediyeler sosyal belediyecilik anlayışını yurttaşlara, gençlere yaşatmak için bütün engellemelere rağmen var olan olanaklarının tamamını kullanıyor. Bugün Aydın’da üniversite öğrencileri yoğun bir şekilde Büyükşehir Belediyesi’nin misafirhanelerinde kalmak istiyor. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu günlük 20 liraya aylık 600 liraya öğrencilere villa tipi bahçeli dört dörtlük misafirhanelerde barınma hakkı veriyor. İşte sosyal demokrat belediyecilik budur. Bunu tüm Türkiye’ye yaşatmamıza da az kaldı… Ekonomiden şikâyetçi olan, geçim sıkıntısından bunalan, iktidarın üzerimize kurduğu baskıdan kurtulmak isteyen ve yaşam mücadelesi veren tüm genç arkadaşlarımızı bize katılmaya davet ediyoruz. Gelin hep birlikte gönderelim bu yaşlı iktidarı ve yerine birlikte yöneteceğimiz genç bir iktidar kuralım” değerlendirmesinde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi