Efeler Gazetesi

AK PARTİ’Lİ YAVUZ’DAN KREDİ DESTEĞİ MÜJDESİ

AK PARTİ’Lİ YAVUZ’DAN KREDİ DESTEĞİ MÜJDESİ
04 Ocak 2022 - 12:55

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz; Micro ve Küçük İşletmelere sıfır faizli 4 yıl vadeli kredi desteği sağlayacağız.

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Micro Ve Küçük İşletmelere (MKİ) hızlı destek programında KOSGEB, Covid-19 nedeniyle işleri etkilenen işletmelerimize 2 yılı ödemesiz, 4 yıl vadeli ve sıfır faizli kredi ile ekonomik destek sağlanacağını açıkladı.

Yavuz yaptığı yazılı açıklamada; KOSGEB tarafından hazırlanan “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” ile; imalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörleri ve Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki mikro ve küçük ölçekli işletmeler ve yenilikçi genç işletmelere faizsiz ve teminatsız geri ödemeli işletme sermayesi desteği sağlanacağının bilgisini verdi.

İmalat ve bunun tamamlayıcısı olan öncelikli sektörler ile diğer sektörlerdeki mikro ve küçük ölçekli işletmelerin faaliyetlerini sürdürmelerinin ülke ekonomisi için ne derece önemli olduğunu vurgulayan Yavuz verilecek kredinin içeriğiyle ilgili;

Başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması’ şartı ile yeni istihdam edilecek personel başına 100 Bin TL sıfır faizli geri ödemeli destek verilecektir.

-İşletme sahibi kadın veya işe alınan personel kadın ise destek personel başına 10 bin TL 5 personel için destek alınabilecek.

Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecektir. Mikro işletmeler 220 bin TL’ye kadar, Küçük işletmeler 550 bin TL’ye kadar kredi kullanabilecektir.

Programının önceki başvuru dönemlerinden yararlananlar, yeni başvuru dönemi şartlarını karşılamak kaydıyla bu dönemde de programa başvuru yapabilecektir. Yeni personeli istihdam eden MKİ’lerin ödeme talebi başvuru sırasına göre bütçenin yeterli olduğu sayıdaki işletmenin kesin onayı verilecektir’ açıklamalarında bulundu.

Yavuz; ‘Geri Ödemeli Destek İçin Teminat Alınmayacak’

Covid-19 salgını dünya ile birlikte ülkemizde de pek çok maddi ve manevi sıkıntılara neden oldu. Ancak, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bu süreci en az kayıpla atlatan ülkelerin başında geliyoruz. Bu geçirdiğimiz süreçte daha önce de devletimiz işletmelerimize kredi desteğinde bulunmuştu. Yine işletme sahiplerimiz, mikro ve küçük işletmeler www.kosgeb.gov.tr adresindeki “E-Hizmetler” menüsünden “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu” alt menüsünü seçerek online başvuru yapabilecektir.

Cumhurbaşkanımızın her seferinde vurguladığı gibi hiçbir vatandaşımızı fiyat artışlarının yükü altında bırakmadık bırakmayacağız. Bu güne kadar milletimize ne söz verdiysek yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi