Efeler Gazetesi

297 KADIN CİNAYETE KURBAN GİTTİ

297 KADIN CİNAYETE KURBAN GİTTİ
30 Aralık 2020 - 22:41

CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, 2020 yılında ülke genelinde en az 297 kadının cinayete kurban gittiğini, 161 kadının ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdiğini açıkladı.

CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, 2020 yılında cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Parti il merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Özdemir, söz konusu toplantının 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

2020’de yaşanan kadın cinayetleri ve şiddet olaylarının her aya ilişkin bilançosunu paylaşan Özdemir, “Pandemiyle mücadele edilen 2020 yılı, kadınlar açısından çok daha zor bir yıl oldu. En az 297 kadın katledildi, 161 kadın da şüpheli şekilde öldü. Aldıkları göstermelik cezalarla adeta sırtları sıvazlanan katiller, can almaya devam etti. Kadınlar, en çok ateşli silahlarla, evlerinde ve sokak ortasında öldürüldü. Ölüm, kadınlara hep en yakınlarından geldi. Kadını her defasında eve hapseden, itaat etmeye zorlayan zihniyet, katillerini de üretti” ifadelerini kullandı.

“YALNIZ DEĞİLSİN, BİZ VARIZ”

CHP’li Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınların ve çocukların hayatlarını tek tipleştirmeye çalışan bu zihniyetle, ilk önce biz kadınlar hesaplaşacağız, çünkü asla ödün vermeyeceğimiz haklarımız var. Her gün yaşam çığlığını büyüten ve örgütlü gücüyle yeniden ayağa kalkan kadın mücadelesi var. Tercihimiz eşit, özgür, demokratik, adil bir yaşamdan yana. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak; Türkiye’nin her bir köşesinde örgütleniyoruz. Hızla artan kadın üyelerimizle, her geçen gün sesimizi çoğaltıyoruz. Şiddet gören, yalnızlaştırılan kadın ve çocuklara yaşam hak destek hattımızla ulaşıyoruz. Onlara ‘Yalnız değilsin biz varız’ diyoruz. Kadın dernekleriyle kenetlenerek, örgütlü mücadelemizi büyütüyoruz. 2021 yılında, dipten gelen bir dalgayla kadınların, ülkemizin kaderini değiştireceğine inanıyor, hepinizi en içten dileklerimizle selamlıyoruz.”

“KATİLLERİN DEĞİL, MAĞDURUN YANINDAYIZ”

Özdemir, geçen temmuzda Muğla’da işlenen Pınar Gültekin cinayeti sonrasında, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’in Gültekin’in babasını arayarak ‘davadan vazgeçin’ yönünde telkinde bulunduğu iddialarına ilişkin bir soru üzerine, “Cinayeti nerede, ne şekilde, kim tarafından işlenmiş olursa olsun, hiçbir zaman CHP olarak, kadın örgütü olarak, CHP’nin tüm örgütü olarak asla katillerin yanında yer almadık, almayı da düşünmüyoruz. Bu söylemin de kesinlikle doğru olmadığına inanıyoruz. Kesinlikle böyle bir şey yok. Kanunların en yüksek cezayı vermesini onaylıyoruz. Katillerin değil, mağdurun yanında yer alıyoruz” görüşlerini aktardı.

Toplantıya, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Dinç ile CHP Efeler Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz de katıldı. HABER MERKEZİ

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi