Efeler Gazetesi

15 Temmuz şehitleri unutulmadı

15 Temmuz şehitleri unutulmadı
17 Temmuz 2023 - 14:46

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle Aydın Atatürk Kent Meydanı’nda tören düzenlendi. Ellerinde bayraklarla alana gelen vatandaşlar, FETÖ’nün kanlı darbe girişiminin 7’nci yıldönümünde şehitleri yâd ederek, demokrasiye bağlılık vurgusu yaptı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte Kur’an – ı Kerim tilaveti okundu.

Burada katılımcılara hitap eden Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, “15 Temmuz 2016 gecesi Türkiye’de milli iradeye karşı gerçekleştirilmek istenen darbe teşebbüsü sırasında canlarını ortaya koyarak şahadet şerbetini içen şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Yine o kanlı 15 Temmuz gecesinde sokakları, meydanları doldurup vatanları, bayrakları, gelecekleri uğruna canlarını ortaya koyarak darbecilere meydan okuyan tüm vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“TÜRK MİLLETİ TEK VÜCUT OLDU”

“Eğer biz bugün ay yıldızlı bayrağımızın altında özgürce nefes alabiliyorsak, geleceğimize güvenle bakabiliyorsak bunu şehitlerimize, gazilerimize ve onların yolundan giden kahramanlara borçluyuz” diyen Aksoy, “Kahraman Türk milleti tarihten bugüne kadar bayrağı, vatanın bölünmez bütünlüğü ve bağımsızlığı için hiçbir bedel ödemekten kaçınmadı. Her türlü tehdide karşı tek vücut olmayı bildi. 1923 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk milleti yeni bir devlet kurmayı bildi ve düşmana Türkiye’nin geçilmez olduğunu bildirdi” diye konuştu.

“15 TEMMUZ BİR MİLATTI”

Türkiye’yi savaşla yıkamayacaklarını anlayanlar taktik değiştirdiğini ve antidemokratik müdahalelere başvurduğunu vurgulayan Aksoy, “FETÖ ihanet çetesi milletin tankını ve tüfeğini milletin üzerine çevirdi, canlara kastetti. Ancak o gece İstiklal Harbi ruhu yeniden canlanmıştı. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın çağrısıyla milyonlar sokağa döküldü. İnsanlar canları pahasına tankların önüne yattı, çıplak elleriyle namluların üzerine yürüdü. Darbe girişimine karşı dünyada benzeri görülmemiş bir karşı duruş sergilendi. Terör örgütü üyeleri milli birlik ve beraberlik karşısında bozguna uğradı. 15 Temmuz 2016, Türk milleti için bir milattı. Omuz omuza, gururla ay yıldızı savunan ve destan yazan millet kahramanları dünyaya bir kez daha Türkiye geçilmez diye haykırdı” sözlerine yer verdi.

Konuşmanın ardından millî sporcular, Vali Aksoy’a bayrak takdim etti. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’da gerçekleştirdiği konuşma meydana kurulan dev ekrana yansıtıldı.

Gece boyu devam eden etkinliklere Garnizon Komutanı Albay Hakkı Haktan Armağan, Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Barış Altıntaş, AK Parti İl Başkanı Gökhan Ökten, MHP İl Başkanı Haluk Alıcık, kurum müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

(c) 2022- Efeler Gazetesi